fbpx

E-Ticaret Nedir?

Günden güne değişimine ayak uydurduğumuz bir teknoloji dünyasında yaşıyoruz. Geçmişin geleneksel medya araçlarının yerini alan yeni medya sistemleri, dünya düzenini adeta yerinden oynatırken bizlere de ayak uydurmak düşüyor. Örneğin geçmişin pazaryerleri ve ekonomik düzenleri de e-ticaret kavramı ile değişmeye başlıyor.

E-ticaret son dönemler de en popüler sektörlerden birisidir. Bir ürün ve hizmet almak isteyen kişiler e-ticaret siteleri üzerinden aradıkları ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşabilirken, firmalarda satmak istedikleri ürünleri müşterilerin önüne daha kolay çıkarabilmektedir. Bu nedenle e-ticarete olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir.

Bu artıştan pay almak isteyen birçok kişi ve işletme ise e-ticaret nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt arayarak e-ticaret sektörüne nasıl gireceğini düşünmektedir. Kişiler e-ticarete adım atabilmek için belirli aşamaları tamamlamalıdır. Bunun ardından ise e-ticaret ve e-ticaret süreçlerinin yönetimi hakkında bilgilenmelidir. Sektöre giriş yapmadan önce kişilerin bilgilenmiş olması başarı şansını arttırmaktadır.

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler bir e-ticaret sitesi kurarak ya da e-ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapmaya başlamaktadır. Bazı işletmelerin ise her ikisini de seçtiği gözlemlenmektedir. Nasıl satış yapılırsa yapılsın e-ticaret yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak e-ticaret süreçleri hakkında bilgi alması gerekir.

E-ticaret hakkında bilgi alındıktan ve e-ticaret süreçleri yönetimi öğrenildikten sonra kişiler bir iş planı hazırlayarak e-ticaret sektöründe nasıl ilerleyeceklerini belirler. Bunun ardından ise e-ticaret sitesi kurulumu ve özelleştirmelerini yaparak internetten ürün satmaya başlarlar.

İyi Bir Fikriniz Olsun

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmeler için iyi bir iş fikrine sahip olması oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret iş fikirleri ne kadar sağlam olursa işletmelerin e-ticarette atacakları adımlar da o kadar sağlamlaşacaktır. Bu nedenle işletmelerin ilk olarak iyi bir iş fikri bulması gerekmektedir.

İş fikrinizi bulmak ve hayata geçirmek için belirli konularda araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları kendi iş fikirlerini bulabilmek için şu konularda araştırmalar ve analizler yapmaktadır;

 • E-ticaret Trendleri ve İstatistikleri
 • E-ticarette Yer Alan Sektörler
 • İnternetten Satılabilecek Ürün Tavsiyeleri
 • Farklı Markaların E-ticaret Hikayeleri
 • Yurtdışındaki İşletmelerin E-ticarette En Çok Sattığı Ürünler
 • Pazaryerlerinde En Çok Satılan Ürünler

gibi birçok konuda araştırma yapın. Araştırmalarınız sonucunda ne satabilirim sorunuz için cevaplar bularak liste oluşturun. Böylece kendi iş fikrinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilir ve hayata taşıyabilirsiniz. E-ticarette ne satabileceğinize karar verdikten sonra;

 • E-ticaret Sitesi Kurulumu ve Tasarımı
 • Tedarikçi Seçimi, Ürün ve Stok Yönetimi
 • Sanal Pos ve Kargo Anlaşmaları
 • E-ticaret Kampanyaları
 • E-ticaret Lojistik Süreçleri
 • Dijital Pazarlama

Gibi önemli e-ticaret süreçlerindeki yapacaklarınızı öncelikle listeleyin. Bunun ardından bu süreçleri nasıl yöneteceğinizi belirleyin ve iş planınızı detaylandırın. Unutmayın! İş planınızı hazırlarken ne kadar profesyonel davranırsanız ve e-ticaret süreçlerini nasıl yöneteceğinizi planlarsanız ileride e-ticaret işletmeniz için daha kolay yatırımlar bulabilirsiniz.

Onurcan Aydemir

Digital Marketing Specialist / Web Designer

Kaynakça: https://www.ticimax.com/blog/e-ticaret-nedir-nasil-yapilir

Yorum bırak:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B