fbpx

Girişimci Postası

 

27 Mart – 2 Nisan 3. Sayı

SANAL INFLUENCER DEVRİ BAŞLIYOR

Günümüzde influencerların pazarlamadaki yerini reddetmek bana kalırsa dünyanın yuvarlak olduğunu reddetmekle aynı! Her sektörün kendi pazarlama stratejisi altında birçok influencerla iş birliktelikleri yaptığını görüyoruz. Öyle bir dönemdeyiz ki marketteki bir sütün bile ‘influence’ edilmesine maruz kalıyoruz bazen. Kulağa böyle söyleyince garip geliyor olsa da bilinçaltımız o sırada bunu sorgulamadan sepetine sütü de ekleyiveriyor. Durum bu kadar ciddi bir boyut almışken bu sıralar sıklıkla görmeye başladığım ‘Virtual Influencer’lardan söz etmek istiyorum. Yani Sanal Influencer… Influencer kavramını sosyal medyanın çıkışı ve e-ticaret sitelerinin artmasıyla duymaya başladık. Bu bahsettiğimiz tanımı insan üzerinden yaparken şimdi ‘sanal varlıklar’ üzerinden de yapmaya başlıyoruz.  Peki bu sanal etkileyiciler ne?

Sanal etkileyiciler yani sanal influencerlar, bilgisayar grafik yazılımında oluşturulan, daha sonra dünyaya birinci şahıs bakışıyla tanımlanan bir kişilik verilen ve etki uğruna medya platformlarında erişilebilir hale getirilen dijital karakterlerdir. Bu dijital karakterler, sadece dijital ortamlarda oluşturulur ve yine sadece dijital ortamlarda tüketilirler. Sanal etkileyicileri bir sınıfa koymak gerekirse robot sınıfına koyabiliriz.

Sanal etkileyiciler günümüzde popüler yazılımlarla oluşturulurlar. Türkiye’de de örneklerini görmeye başlıyoruz. Bu yazılımlar arasında Maya, Houdini, Cinema 4D, Unreal Engine, Blender, ZBrush, Lightroom, Illustrator ve daha fazla birçok grafik yazılımı yer alıyor.

 

SANAL INFLUENCERLARA KURGUSAL BİR KARAKTER İNANCI VEREREK, ONLARA ÖZ-AJANS VERİRİZ

 

Sanal influencerlara, dünyaya birinci şahıs bakış açısıyla tanımlanan bir kişilik verilir. Bu kurgusal kişilikle, iyi düşünülmüş hikâye anlatımı ve büyüleyici tasarımla birleştirildiğinde, sanal influencerlar kendi başlarına hayat bulurlar. Sanal influencerlar doğası gereği hayat bulmak için sanal ortama ihtiyaç duyarlar. Instagram, sanal influencerların en çok kullandığı ortamların başında gelirken, TikTok, Youtube, Twitter ve hatta Spotify’da bile sanal influencerları görebiliriz.

SANAL FENOMEN ‘ LIL MIQUELA’

İşin ciddiyetini anlamak için Insatgramın ünlü sanal fenomenlerinden Lil Miquela’nın profiline göz atmanızı öneririm. Öyle ki Lil 2016 yılında hayata geçirildiğinden bu yana tam 3 milyon takipçiye ulaştı bile. Calvin Klein, Vogue, Chanel, Supreme ve daha birçok dünya markası için modellik yapan Lil dijital dünyada üretilen ilk sanal influencerlardan. Ben ilk gördüğümde gerçek insanlardan ayırmakta bir hayli zorluk çekmiştim o kadar gerçekti ki ismini aratıp sanalda oluşturulduğunu öğrenmiştim.

 

 

 

 

 

 

 

 

19 yaşında olan bu robot genç kızımız Times dergisinin 2018 yılında ‘İnternette En Etkili 25 Kişi’ listesi arasına bile girmeyi başarmıştır. Yabancılarda giderek artan sanal influencerlar ülkemizde ne zaman yaygınlaşacak merak konusu. Bana kalıyor ki ‘gerçek insan influencerlarımızın’ gelecekte işi bir hayli zorlaşacak. Markalar bu vesile ile kendi sanal marka kişilerini yaratabilecek ve müşteri hedef kitlesinin algısını da yönetebilecek.

Lil ve diğer pek çok sanal influencerlar gerçek influencerlarımızın ayağını kaydırmasın aman diyim.

Lil’in profili için

https://www.instagram.com/lilmiquela/

Times Dergisi 2018 ‘İnternette En Etkili 25 Kişi’

https://time.com/…324130/most-influential-internet/

Sanal Influencerlar için daha fazla bilgiye sahip olmak ve güncel haberlerini takip edebileceğiniz harika bir site

https://www.virtualhumans.org

 

MORNING BREW’DEN BAŞKALARI NE DEMLİYOR SERİSİNDEN BU HAFTA

 • Ukrayna hükümeti, kripto para bağışlarında 67 milyon dolar topladığını ve geçen hafta itibariyle bu fonların yaklaşık 34 milyon dolarını dağıttığını söyledi.
 • Elon Musk, bir sosyal medya platformu kurmayı ciddi olarak düşündüğünü söyledi. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk gündem yaratan Sosyal Medyapaylaşımlarına bir yenisini ekledi. Musk bu defa da Twitter’ı hedef aldı. 79 milyondan fazla takipçisi bulunan hesabından bir Anket yayınlayan Elon Musk takipçilerine, “İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır. Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?” diye sordu.

Musk paylaşımının devamında ise “Yeni bir platforma ihtiyaç var mı?” ifadelerini kullandı. Musk’ın paylaşımı yeni bir sosyal medya platformu oluşturma çalışmalarına mı başladı sorularını akıllara getirdi.

 

SIRADA İNOVASYON HABERLERİ VAR

 • Kore’deki araştırmacılar giyilebilir cihazlar için yumuşak, gerilebilir ve mekanik olarak deforme olabilen bir lityum pil geliştirdiler. Pilleri bir Spandex kol ısıtıcısının her iki tarafına bastılar ve takıldığında, gerildiğinde ve çıkarıldığında sürekli olarak bir akıllı saat çalıştırdılar
 • Columbia Üniversitesi’nden FDA onayı için hazırlanan yeni bir yüksek hızlı 3D mikroskop, kongre biyopsilerinin yerini gerçek zamanlı görüntüleme ve anında teşhis ile değiştirebilir.
 • Araştırmacılar, astronot atık suyunu ve CO2’yi güneş enerjisi ile yakıta dönüştürmek için bir foto elektrokimyasal sistem oluşturdular. Başka bir fikir, altı astronottan oluşan bir mürettebatın iki yıl boyunca yarım ton beton oluşturabilmesi için astronot kanı ve idrarı kullanmaktır.
 • MIT araştırmacıları, uzman olmayanların zaman içinde toplanan verilerle “geleceği tahmin etmek” ve tahminlerde bulunmalarına yardımcı olmak için kullanıcı dostu bir arayüz oluşturdu. Bu sistem, gelecekteki değerleri tahmin etmek ve eksik verileri doldurmak için mevcut derin öğrenme yöntemlerinden daha doğrudur.
 • Yeni bir Stanford araştırması, Permiyen Havzası’ndaki petrol ve gaz operasyonlarından kaynaklanan metan sızıntılarının EPA’nın tahmin ettiğinden 6 kat daha yüksek olduğunu buldu. Hiperspektral kameralı hava sensörleri artık acil onarım için “süper yayıcıları” tanımlamak ve kapatmak için metan sızıntılarını izleyebilir.

OSCAR’DA ‘HERKES KAZANIR’

Los Angles’ta ünlüler odaklı bir pazarlama şirketi olan Distinctive Assets, Oscar’ın geleneksel hediye paketlerinin bu seneki ajansı oldu.

100.000 dolardan daha fazla değere sahip olan hediye paketleri aslında ödül kazanamayan oyuncular için bir ‘teselli’ niteliği taşıyor. Adaylıktan eli boş dönenler için hazırlanan paketlerde seyahat fırsatlarından masaj ve Spa uygulamalarına, medikal estetiklerden kozmetik ürünlere, yıllık sosyal kulüp üyeliklerinden kişisel gelişim seanslarına kadar pek çok alanda incelikle düşünülmüş hediyeler bulunuyor.

Ancak bu sene hediye çantasındaki en çok konuşulan hediye, İskoçya’daki bir arazi parseli sahiplerine verilen bir unvan olmuş, Aristokrat unvanlarının hediye paketlerinde satılma işi birçok seçkin insanı kızdırmış durumda.

Haberin ayrıntısı için

https://qz.com/2146964/whats-in-the-2022-oscars-swag-bag/?utm_source=email&utm_medium=daily-brief&utm_content=72cd1312-ae19-11ec-a46b-92033de49ab7

Kaynakça; Quartz

Ayrıca bu sene törene damgasını vuran tokat olayı haricinde başka neler var derseniz de Play Tusu sayfasının haberine bakabilirsiniz.

Kaynakça; https://playtusu.com/haber/2022/03/oscarda-neler-oldu/

 

AMAZON’UN E-TİCARET KÖKLERİ HOLLYWOOD’ A UZANIYOR!

Amazon’un MGM ve Amazon Prime kolunu hayata geçirmesiyle Netflix ve Apple Original Films gibi şirketlerde rekabete yol açtı.

Kullanıcı arabirimini Netflix’ten birkaç gömlek üstte olduğunu söyleyende var işe yaramaz bir hizmet olduğunu söyleyende. Hangi platformun daha iyi olduğu tartışılır ama Amazon’da Oscar’da ivme kazandığını söylemek mümkün. Geçen hafta gerçekleşen Oscar’da Amazon Studios’un tam dört adayı vardı.

24 adaylığı olan Disney ve 16 adaylığı olan Warner Bros.’la kıyaslamak şu an için gereksiz olsa da ileriki dönemlerde Amazonun kendi stüdyosunu kurması rekabet ortamının kıvılcımını arttırabilir.

Kaynakça;

https://qz.com/2147132/amazons-mgm-deal-has-vaulted-it-to-the-top-of-oscar-contenders/?utm_source=email&utm_medium=daily-brief&utm_content=72cd1312-ae19-11ec-a46b-92033de49ab7

 

DİJİTAL, DUYGUSAL, FİZİKSEL VE MANEVİ DAĞINIKLIĞA DİKKAT

Less Clutter More Life’ın yazarı ve Üretken Çevre Enstitüsü’nün kurucusu Barbara Hemphill çoğu insanın dağınıklığı somut varlık olarak tanımladığını, fiziksel şeylerin açık olsa da dağınıklığın çoğunun görünmez olduğunu söylüyor.

Hemphill’ e göre ruhsal ve dijital dağınıklığı engellemek için umutlarımızı, hayallerimizi ve korkularımızı iyileştirmemiz ve kendimizi keşif yolculuğuna çıkmamız gerekiyor. Hemphill, ‘Tanrı’nın her insanı belirli bir amaç için, belirli bir iş için yarattığına inanıyorum.’ diyor.

Kendimize ‘Yaptığım iş (fiziksel veya dijital) istediğim şeyi başarmama ve istediğim hayata sahip olmama yardımcı oluyor mu?’ Cevabınız hayır ise bunun adı ‘Dijital ve Ruhsal Dağınıklık’ oluyor çünkü dağınıklık dediğimiz amacımıza ulaşmamızı engelliyor ve dağınıklıktan kurtulmak için amacımızı doğru belirlemek gerekiyor aynı zamanda.

AMACINIZ BELLİ DEĞİLSE ‘NEYİ İSTEMEDİĞİNİZLE’ BAŞLAYIN!

Her zaman ne istediğimizi bilmek işe yaramayabiliyor bundan daha kolay seçenek ise neyi istemediğimizi belirlemek böylece dolaylı yoldan aslında neyi gerçekten istediğimizi keşfetmiş oluyoruz.

Hemphill’in yazısını ayrıntılı okumak için

https://www.fastcompany.com/90733774/4-types-of-clutter-that-stop-you-from-achieving-your-purpose?partner=feedburner&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=feedburner+fastcompany&utm_content=feedburner&cid=eem524:524:s00:03/28/2022_fc&utm_source=newsletter&utm_medium=Compass&utm_campaign=eem524:524:s00:03/28/2022_fc

 

İŞ SANAT METAVERSE’E GİRİŞ YAPIYOR

İş bankasının kuruluşu olan İş Sanat yeni sergisini Metaverse’e taşıyarak sanal evrene giriş yapıyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İş Bankası’nın 1940’lardan bu yana oluşturduğu zengin resim koleksiyonuna ev sahipliği yapacak Beyoğlu’ndaki tarihi binasında restorasyon inşaatı devam ederken, Müze çatısı altında yer alacak eserlerden özel bir seçkiyle hazırlanan NFT sergisi, Metaverse’te sanatseverlerle buluşacak.

“Tablolarla Boğaziçi’nde Bir Gezinti” adı verilen sergi, blokzincir altyapısını kullanan ve merkeziyetsiz bir yapıda kurulan Decentraland platformunda sunulacak. Sergide, İş Bankası Resim Koleksiyonu’nda yer alan Hikmet Onat, Şeref Akdik, Zeki Faik İzer, Feyhaman Duran, İbrahim Safi, İbrahim Çallı, Cevat Erkul, Hulusi Mercan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa gibi usta ressamların İstanbul’un maviliklerini, kıyılarını resmettiği tabloları NFT olarak ziyaretçilerle buluşturulacak. Serginin küratörlüğünü, İş Bankası’nın çalışmaları devam eden resim müzesinin kurucu küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu üstleniyor.

Ön gösterime özel NFT davetiyelerin dağıtımı 4 Nisan’a kadar sürecek.

Serginin 5-7 Nisan tarihleri arasında üç gün sürecek ön gösterimi sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilecek. Ön gösterime katılabilmek için gerekli NFT davetiyeler 4 Nisan Pazartesi gününe kadar metaverse.issanat.com.tr üzerinden temin edebilirsiniz.

Haberin ayrıntısı için

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/finans/is-sanat-yeni-sergisini-metaverse-te-aciyor/671983

 

KOBİ’LERE VE TÜKETİCİLERE FİBABANKA VE PAYNET’TEN YENİ BİR ÖDEME SİSTEMİ GELİYOR

Fibabanka, hızlı, güvenli ve yenilikçi tahsilat çözümleri sunan Paynet ile iş birliği anlaşmasına imza attı.

Fibabanka’dan yapılan açıklamaya göre, Fibabanka müşterisi olsun olmasın herkes, Paynet üye işyerleri üzerinden sunulan 50 bin TL’ye varan kredi ile alışverişlerini kredi kartından daha uzun vadede ödeme imkânına sahip oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fibabanka Ekosistem ve Platform Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Fibabanka olarak, teknolojik değişimlere hızlı şekilde uyum sağlayacak, dijital dönüşümün öncüsü olacak stratejik yaklaşımlarla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Ertürk, yenilikçi çözümler üretmeye devam ettiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Dijitalleşme ve teknolojiyi iş süreçlerimize uyarlıyor, Türkiye’nin önde gelen markalarıyla iş birliği anlaşmaları imzalıyoruz. Amacımız, Fibabanka üzerinden herkesin benzersiz bir müşteri deneyim yaşaması. Bu amacın son halkası da Paynet ile olan iş birliğimiz. Bu iş birliği ile Paynet’in iş ortağı olarak çalışan KOBİ’lerin ürün satışlarında müşterilerine sunacakları “şimdi al taksit taksit öde” alternatifi ile cirolarını arttırmaya destek olurken tüketicilerin de kredi kartı limitlerine takılmadan, bütçelerine uygun vade ve taksitlerle ihtiyaçlarını başka bir platforma gitmeden doğrudan Paynet üzerinden gerçekleştirebildiği dijital kredi hizmetimizi hayata geçirmiş oluyoruz. 

Hızlı ve basit bir sürecin ardından tüketicilere ihtiyaçlarına uygun tutarda ve vadede esneklik sağlayan alışveriş kredisi sunuyoruz. Hedefimiz, KOBİ’lerin ve tüketicilerin günlük hayatlarında kullandıkları platform, uygulama ve mağazalarda işlem yaparken aynı noktadan bankamız hizmetlerine de ulaşmasını sağlayarak hem KOBİ’lerin hem tüketicilerin her an ve her yerde yanlarında olmak.’

Haberin devamı için

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/finans/fibabanka-ve-paynet-kobi-lere-ve-tuketicilere-yeni-bir-odeme-yontemi-sunuyor/671972

 

YENİ APPLE SERVİSİ ‘APPLE BUSİNESS ESSENTIALS’ İŞLETMELERİN KULLANIMINA SUNULDU

Edindiğimiz ilk bilgilere göre Apple Business Essentials 500 kişiden az çalışanı olan şirketler için çalışanların basit bir tanımla Apple cihazlarını yönetmeye yarayan bir servis olarak küçük işletmelerin kullanıcı deneyimlerine açıldı. Abonelik yöntemiyle çalışacak olan servis şirketlere cihaz yönetimi, 7/24 destek ve cloud depolama hizmeti sunacak.

Apple Business Essentials abonelik servisi 2 ay boyunca ücretsiz deneme sunuyor.

Apple Business’ın tüm fiyat ve ayrıntıları için

https://www.apple.com/business/essentials/

Kaynakça; FastCompany

 

E-TİCARETTE BİR MÜŞTERİNİN HANGİ ÜRÜNÜ SATIN ALACAĞINI TAHMİN EDEN BLACK CROW’A 25 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Her büyüklükteki şirketin kullanabileceği, no-code ve gerçek zamanlı tahmin platformu olarak faaliyet gösteren Black Crow Al ,Imaginary Ventures’ın liderliği üstlendiği Seri A turda 25 milyon dolar yatırım aldı. Tura, Left Lane, Good Friends, Interplay ve Red Antler’ın yanı sıra Warby Parker, Mejuri, Everlane, Allbirds, Supergoop! ve Reformation gibi dijital markaların kurucuları katıldı.

New York merkezli Black Crow AI, 2020 yılında kuruldu. Black Crow AI, mevcut iş akışları, araçlar ve yazılımlarla bütünleşen bir API aracılığıyla e-ticaretle ilgili tahminler sunabiliyor. Platform, kullanıcılar sitedeyken yapay zeka modellerini eğitmek ve bir müşterinin hangi ürünü satın alacağı gibi tahminler oluşturmak için müşterilerin tarayıcılarındaki akış olay verilerini kullanıyor.

Haberin ayrıntısı için

https://webrazzi.com/2022/04/01/e-ticarette-bir-musterinin-hangi-urunu-satin-alacagini-tahmin-eden-black-crow-ai-25-milyon-dolar-yatirim-aldi

Sürdürülebilir ve Dirençli Bir Gıda Sistemi: Türkiye Analiz Raporu Neler Söylüyor?

İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ortaklığı kapsamında, Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Fikret Adaman tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir ve Dirençli Bir Gıda Sistemi: Türkiye Analizi” başlıklı raporun sonuçları hibrit bir toplantıyla açıklandı. Raporda, Türkiye’de ve dünyada daha iyi bir gıda sisteminin nasıl olabileceği ele alındı.

“Bu Rapor Bir Başlangıçtı” ; Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İPM Direktörü Fuat Keyman, “Bu rapor bir başlangıçtı. Böyle bir ‘stratejik paper’ yani ‘beyaz kağıt’ dediğimiz bir çalışmayla bu projeyi başlatalım istedik. Yine Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) ile bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Açlık ve Obezite Artıyor ; Raporun bulgularını paylaşan Mercator-İPM Kıdemli Araştırmacısı Fikret Adaman, tarım ve gıdada Türkiye’de ve dünyada neler olduğunu anlamaya yönelik bir yol haritası oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Adaman’ın açıkladığı rapora göre, gıda sisteminde problemlerin başlangıcını açlık ve obezitenin artması oluşturuyor. Gıda israfı, iklim krizi, Covid-19 salgınının etkileri, tarımda yaşanan çözülmeler de diğer etmenler arasında yer alıyor. Bu etmenler ışığında gıda sisteminde yeterli ve güvenli gıdaya erişim, gıdanın fiziksel, biyolojik ve kimyasal risklerden arındırılması, toplumların gıda politikalarını belirleyebilme hakkına sahip olmaları, ekonomik, ekolojik gibi sebepler ile gıda güvencesinin hasar almaması gibi temel hedefler öne çıkıyor. Raporda ayrıca; bir gıda sisteminin enerji, sağlık, kentleşme, sanayileşme, teknoloji, demografi, toplumsal ilişkiler ve politika alanlarındaki değişimlerden nasıl etkilendiği ve bunları nasıl etkilediğinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

“Tarım Önemsenmesi Gereken Bir Alan” ; Toplantıya katılan Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) Direktörü Fazilet Vardar ise tarımın gıdanın bir üst sekmesi olarak önemsenmesi gereken bir alan olduğunu belirtti. Vardar şu şekilde konuştu:
“Ülkemiz iklim kuşağı ve biyoçeşitlilik açısından oldukça avantajlı bir konumda, buna ulusal bir politikayla sahip çıkılması gerekiyor. Bunun yanında en büyük zayıflığımız teknolojinin bilinçsiz kullanımı. Pestisit, tohum, gübre gibi alanlarda teknolojiyi çok bilinçli kullanamıyoruz. Ayrıca hem hammadde hem de teknolojinin farklı ögeleri bakımından dışa bağımlıyız. Ama ortaya çıkan tehditler yeşil mutabakat, atıkların tekrar sisteme kazandırılmasını sağlayan döngüsel ekonomi gibi çeşitli fırsatları da karşımıza çıkarıyor. Her ne kadar geleneksellik ve teknoloji bir ikilem oluştursa da giderek artan talebi karşılamanın tek yolu bilinçli teknoloji kullanımından geçiyor.”

Kitap Önerisi

 

 

Görme Biçimleri – John Berger

Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.

Ne var ki başka bir anlamda da görme, sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek buluruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.

Görmenin aslında sandığımızdan çok daha önemli bir yere sahip olduğunu anlatan şahane bir kitap!

 

 

 

 

Yüksek Bilinç Kılavuzu- Ken Keyes Jr.

Bilincimizi yükselterek sevgiyi hayatımızın merkezine koyarak sürekli bir mutluluk haline geçebileceğimizi anlatan ve bunun yöntemlerini sunan bir kitap. Birkaç kere okuyup özümsenerek hayata geçirilmesi gereken başucu kitapları vardır ya bu kitabın kesinlikle onlardan biri olduğunu düşünüyorum.

İyi okumalar dilerim.

 

 

 

 

PodCast Önerisi

 

Film Önerisi

 

 

Veronique’nin İkili Yaşamı (MUBİ)

Zamanımızın en ilham verici yönetmenlerinden biri olan Krzysztof Kieślowski, şiirsel bir anlatıyla aktardığı birbirlerine fiziksel benzerliğin de ötesinde ruhsal benzerlikleri olan birbirine teğet iki kadının hikayesini anlatır.

 

 

 

 

 

 

 

Manifesto (MUBİ)

Cate Blanchett’in 13 farklı karakteri canlandırdığı, Julian Rosefeldt’in ilk uzun metraj filmi Menifesto, birçok farklı disipline ait sanatçı ve düşünürün manifestolarını bir araya getiren bir sanat eseri.

DERLEYEN : SELİN KAR

 

 

 

 

 

21-26 Mart 2. Sayı

MODANIN GECESİ, MET BAŞLIYOR! 

Her sene Mayıs ayının ilk Pazartesi günü New York’ta gerçekleşen Met Gala, geleneksel takvimine bu sene geri dönüyor. Heyecanla etkinliğin ev sahiplerini merakla beklerken Metropolitian Sanat Müzesi’nden Perşembe günü açıklama geldi. Met Gala ev sahipliğini oyunculuktan yazarlığa kadar pek çok ünlü isim üstleniyor. Hollywood’un en tatlı çiftlerinden biri olan aynı zamanda sosyal medyada komik paylaşımlar yaparak hepimizi eğlendiren Blake Lively ve Ryan Reynolds, aktris Regina King, aktör ve yazar Lin-Manuel Miranda bu senenin ev sahipleri olurken geçtiğimiz sene olduğu gibi, Anna Wintour, Adam Mosseri ve Tom Ford ise onursal ev sahibi olarak devam edecek.

MODANIN GECESİ, MET GALA BAŞLIYOR!

 

Kostüm Enstitüsü için bağış toplama, yıllık sergi bir yana ünlülerin birbirinden yaratıcı kostümleri hepimize görsel şölen sunuyor. Her sene müze bir tema belirlerken bu senenin temasının ‘’In America: An Anthology of Fashion (Amerika’da: Bir Moda Antolojisi) olacağını açıkladı. Tema genel hatlarıyla 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla ve bunların zaman içinde tarzımızı nasıl etkilediğine daha fazla odaklanılmasını hedef alıyor. Kırmızı halıda herkes farklı tasarımlarla boy gösterirken gala için bir de dress code bulunuyor. Etkinliğin bu yılki code’u ‘Glided Glamour’ yani Yaldızlı Cazibe. Açıkçası bu kodu duyduğumdan beri kimin nasıl bir kostümle katılacağını aklım seçemiyor öyle ki herkes kendi ‘cazibe’sini bir hayli gösterecek gibime geliyor. 

Fotoğraf: Getty Images / Collage by David Vo

Kaynak

https://www.businessoffashion.com/news/media/regina-king-blake-lively-ryan-reynolds-and-lin-manuel-miranda-named-met-gala-co-chairs/

 

DOĞRU İLETİŞİM İÇİN 7 İFADE’DEN KAÇININ!

Markamızı yaratırken belirli kriterler doğrultusunda ilerleyip doğru stratejilerle büyümeye çalışıyoruz. Reklamlar veriyoruz; dijital ortamlarda, sanal dünyalarda boy gösteriyoruz hepsinin önemini elbette ki göz ardı edemeyiz. Ama dünya ne kadar değişirse değişsin karşımızdakilerinde birer ‘insan’ olduğu gerçeği asla değişmeyecek. İnsanı insan yapan özelliklerinin başında da iradesiyle belirli mantık çerçevesinde sürekli bitmek bilmeyen şekilde diğer insanlarla etkileşim içinde olup iletişim kurmasıdır. Kim daha iyi iletişim yolunu tercih eden bir yönetici veya firma yetkilisiyle iş yapmak istemez ki? Herkesin bir nebze olsun anlaşılmayı beklediği şu zamanlarda doğru iletişim kurmak, yarattığınız imajla cilalanır. Her kelime bir tavrı ifade eder ve hoşnutsuzluğu, anlayışsızlığı kimse sevmez.

iletisim

 

Fast Company’de yayınlanan makalede yer verilen yedi ifadeyi yöneticilerin sözlüğünden çıkarılması gerektiği söylenmiş.  Öyle ki bu yedi kullanılmaması gereken ifade kimi zaman çoğumuzun yönetici olarak yaptığı veya çalışan olarak sıkça maruz kaldığımız ifadeler sıralanmış.

Yöneticilerin sözlüklerinden çıkartılması gereken ‘yedi ifade’ hakkında daha fazla detay için kaynak linki tıklamayı unutmayın.

https://www.fastcompany.com/90732708/7-expressions-that-can-kill-employees-trust-in-managers

You Exec. Tarafından yayınlanan haftalık analizleri sizler için her hafta Girişimci Postası’nda derliyoruz!

 İKLİM

Birleşmiş Milletler, önümüzdeki 5 yıl içinde 1,5 milyar dolar değerinde doğal afetler için küresel bir erken uyarı sistemi geliştirmek istiyor. Erken uyarı sistemleriyle birlikte son on yılda 3 kat daha fazla hayat kurtarıldı.

Hindistan’da 2001’de yılda 647 kilometrekareden 2017 yılında 2.503 kilometrekareye yükseldi. Son 18 yılda toplamda 20.472 kilometreden fazla kayıp yaşandı. Bu kayıpla birlikte ülkenin orman örtüsünün yaklaşık %7,34’ü yok oldu. Dünyadaki biyolojik çeşitliliğin %8’ ini Hindistan oluşturduğu için bu bölgedeki yangınlar Dünya için büyük önem taşımaktadır.

KRİPTO

Coinbase, Hintlilerin dijital işlemler yapmasının en popüler ve uygun yollarından biri olan Hindistan’ın UPI ödeme raylarına destek ekledi. Hindistan’da 1 Nisan’da yürürlüğe giren Kripto vergi kuralları yüzünden yeraltı P2P (Peer to peer) pazarlarına karşı koyma çabasının bir parçası olarak görülebilir.

Malezya maliye bakanı, bitcoin yasal ihalesi yapmak için El Salvador’u takip etmeyeceğini, ancak kriptonun yasal olarak alınıp satılabilmesi için düzenleyici yapılara ihtiyaç olduğundan diğer ülkeleri izleyeceğini söyledi.

TARIM

Rusya-Ukrayna savaşı küresel gıda talebini etkiledi. Kanada’nın küresel buğday ve kanola ihracatındaki rolü arttı. Kanada’nın buğday ihracatı, 2020’ de küresel ticaretin %13’ünü oluşturuyordu, ancak yaşanılan kuraklıklar bu yılın hasadını tehdit ediyor.

Avrupa Birliği, enerji maliyetlerinden en çok etkilenen çiftçilere yardımcı olmak ve kıtlığın ortasında daha fazla ürün yetiştirmek amacıyla 4 milyon hektarlık araziyi boşaltmak için 1,65 milyar dolarlık paketi onayladı.

ZAMANIN İŞARETİ

Uber şimdi New York’taki 14.000 taksinin uygulama üzerinden yolculuk rezervasyonu yapmasına izin verecek bu da şirketin İspanya, Türkiye, Almanya, Güney Kore ve Hong Kong gibi ülkelerdeki taksi endüstrisi ile tüm taksiler için bir ortak uygulama kullanılmasına katkı sağlıyor.

Rusya’nın faiz oranı, ülkedeki hızlı enflasyonu bastırmak için ülke bu yıl %20’ye kadar küçülmeye gidebilir. Birçok insan yiyecek stoklarken önümüzde birkaç hafta içinde de insanların işten çıkartılmaları bekleniyor.

BÜYÜK FIRSATLAR

Amazon, Asya Pasifik’teki altı ülkedeki veri merkezleri için yerelleştirilmiş on küçük bölge oluşturacak. Bu girişimle birden fazla bölgeye hizmet veren ‘veri egemenliği’ yasalarının büyümesine yol açacak.

Kaynak : https://news.youexec.com/briefs/2022-03-24/other?pt=

glassdoor

KARİYER MERAKLILARINA HARİKA BİR PLATFORM ‘GLASSDOOR’

Bazen merakımdan bazen analiz yapmak için bile girdiğim harika bir siteden söz etmek istiyorum. 2008 yılında ABD’de faaliyete giren Glassdoor dünyanın pek çok yerindeki şirketler hakkındaki çalışanların, anonim olarak yorumlarının yer aldığı (maaş dahil) aynı zamanda iş ilanlarının yayınlandığı bir site. Sitenin en güzel tarafı bana kalırsa şirket yöneticilerinin yorumları kaldırtamaması. Off şimdi Amerika’da veya dünyanın başka yerinde benimle aynı işi yapan insan nasıl şartlarda çalışıyor veya ne kadar kazanıyor diye merak ederseniz Glassdoor’a ücretsiz kayıt olarak görüntüleyebilirsiniz.

Glassdoor’un kendi yaptığı analizle Türkiye’deki en iyi şirketleri sıraladığı listenin linkini de şöyle bırakıyorum.

https://www.glassdoor.com/Explore/browse-companies.htm?overall_rating_low=3&page=3&locId=238&locType=N&locName=Turkey

Glassdoor web sitesi

https://www.glassdoor.com/blog/guide/category/career-development-tips/

 

2021’DE DÜNYA’NIN EN DEĞERLİ 100 MARKASI

2020’de küresel ekonomi Büyük Buhran’dan bu yana en kötü düşüşlerden birini yaşadı. Bazı şirketler kaosun ortasında ayakta kalmayı başaramazken bazılarıysa Dünyanın en değerli markaları arasına girmeyi başararak yükseldiler.

Araştırma grubu olan Kantar Brandz tarafından her yıl hazırlanan bu grafik, şirketleri marka değerlerini baz alarak seçiyor.

2021’DE DÜNYA’NIN EN DEĞERLİ 100 MARKASI

Toplam marka değeri 683 milyar dolara ulaşan Amazon bu yılda ilk sırada yer alıyor. Geçen yılki sıralamadan bu yana, e-ticaret markası değerinin %64 oranında büyüme gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

 Apple ikinci sırada yerini alırken Facebook, İnstagram ve TikTok’un gerisinde kaldı.

Markayı oluştururken değer yaratma bazlı çalışmalar çok önemli. Etkili bir pazarlama stratejisiyle akıllı yatırımlar yapan firmaların daha öne çıktığını görüyoruz. Doğru bir strateji ile küçük markaların bile sıçrama yapabilmesi günümüzde çok daha olağan hale geldi.

100 firma’yı ayrıntılı görüntülemek isterseniz linkten ulaşabilirsiniz.

kaynak : https://www.visualcapitalist.com/top-100-most-valuable-brands-in-2021/

 

Marketing Brew’den Başkaları Ne Demliyor? Serisinden Bu Hafta

 • Google, Reuters’e göre artık sitelerin, uygulamaların ve Youtube kanallarının “Devam eden Rusya-Ukrayna ihtilafını istismar ettiğini, reddettiğini veya göz yumduğunu düşündüğü” içeriğin yanında reklam satmasına yardımcı olmayacağını söyledi.
 • Disney, pazar günü Oscar için reklam envanterini sattığını söyledi.
 • Fox, markalara videoda içeriğe dayalı reklam hedefleme konusunda yardımcı olmak için Atlas adlı bir platform yayınlıyor.
 • Crooked Media, SiriusXM ile SXM Medya bölümünü Crooked’in şovları için özel global reklam satış temsilcisi yapan bir anlaşma imzaladı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 1,9 ARTIŞLA 72,5 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 oranında arttı; Şubat ayında 71,2 olan endeks, Mart ayında 72,5 oldu.

Haberin ayrıntısı için

kaynak : https://www.dunya.com/ekonomik-veriler/tuketici-guven-endeksi-yuzde-19-artisla-725-oldu-haberi-652747

İnstagram

INSTAGRAM KRONOLOJİSİ GERİ DÖNÜYOR

Meta, yaptığı açıklamada altı yıldan sonra Instagram kullanıcılarının akışlarını kronolojik sırayla görüntüleyebileceğini duyurdu

Eski adıyla Facebook olarak bilinen, yeni adıyla Meta olan şirket yaptığı açıklamada Instagram kullanıcılarının altı yıldan sonra tekrardan akışlarını kronolojik sırayla görüntüleyebileceklerini duyurdu. Şirket, algoritma destekli ana zaman çizelgesinin bazı kullanıcılar için onu kesmediğini kabul ederek, Sık Kullanılanlar ve Takip Edilenler olarak iki yeni besleme seçeneği açıkladı.

Meta’nın bu değişikliğe gidişi kafada soru işaretleri bırakırken önümüzdeki günlerde ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.

Instagram CEO’su Adam Mosseri bu yeni özelliği twitter hesabından duyurdu.

 

 

Haberin ayrıntıları için kaynak

https://mashable.com/article/meta-instagram-chronological-favorites-following-feed?mc_cid=4dd1120103&mc_eid=f3fdbaf041

amazon

AMAZON TÜRKİYE’DE İSTİHDAM YARATACAK!

Dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon 2022 sonbaharında İstanbul’da Türkiye’deki ilk lojistik üssü açarak istihdam yaratmayı hedefliyor.

Yeni kurulacak lojistik üssü için 100 milyon doların üzerinde bir yatırım planlanırken son dönemde artan müşteri talebinin karşılanması hedefleniyor.

Haberin ayrıntısı için kaynak;

https://shiftdelete.net/amazon-turkiye-lojistik-ussu-kuruyor

 

DEĞİŞEN DÜNYAYLA DEĞİŞEN KOŞULLAR: HİBRİT ÇALIŞMA ŞEKLİ

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri pek çok şey artık eskisi gibi olmadı. Bunlardan biri de kafamızı aydınlatan çok boyutlu düşünülmesi gereken Hibrit Çalışma şekli.

Liderlerden, sayısız yöneticilerden tutun herkesin bu konuda birçok fikri var. Evden çalışmanın

 (Home Office) mümkün olunabileceğini gördük. Bana soracak olursanız evden çalışmanın rahatlığı ve ekonomik tarafı bu çalışma şeklini desteklese de evden çalışmak bir zaman sonra motive düşürücü olabiliyor. Öyle ki sabah kalkıp iş için yola koyulmak ne denli zor geliyorsa bir yandan da insanı harekete geçiriyor. Konfor alanımda çalışmak tabii güzel ama insanlarla iç içe olmak her gün farklı sohbetlere tanık olmak yeni yüzler görmekte çok hoşuma gidiyor.

Bu benim kişisel görüşümden ibaret ama bu hafta denk geldiğim yazı daha çok boyutlu ve işin uzmanları tarafından üzerine düşünülüp araştırılıp hazırlanmış. Mutlaka makaleyi okumalısınız.

Makale için kaynak:

https://www.microsoft.com/en-us/worklab/work-trend-index/great-expectations-making-hybrid-work-work

 

TIKTOK YILDIZI GEN-Z HAKKINDA BİRKAÇ ŞEY BİLMENİZİ İSTİYOR

Son dönemin hızla yükselen ve yeni neslin en çok kullandığı platformlardan biri haline gelen TikTok yıldızı Corporate Natalie Z Kuşağının dinamiklerini Microsoft WorkLab’e yazdı.

Yazıya ulaşmak ve gümbür gümbür gelen Gen-Z’ler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için linke tıklayın.

Türkiye’deki Z jenerasyonu hakkında daha fazla bilgi sahip olmak içinde Evrim Kuran’ın ikinci kitabı ‘Bir Kuşağı Anlamak – Z kuşağı’ nı öneririm.

İyi Okumalar

kaynak : https://www.microsoft.com/en-us/worklab/tiktok-star-corporate-natalie-shares-insights-about-gen-z

trendyol

TRENDYOL’DA MAĞAZA AÇMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Aklımıza bir ürün düşüyor ansızın hop hemen ilk nerede aratıyoruz artık?

Kesin Trendyol’da vardır zaten diyerek ürünün birçok fiyatını, varsa marka seçeneklerini de görürüm diye düşünüp giriyoruz web sitesine ya da uygulamasına. Trendyol’a gerçekten de ürünü yüzlerce satıcıdan görüntülüyoruz. Böyle bir dönemdeyken haliyle her üreticide Trendyol’da olmanın ve satış yapmanın avantajlarından yararlanmak istiyor tabi. Herkes Trendyol’da mağaza açmak istese de belirli bir süreci oluyor bu durumun.

Dijilopedi’den Halil Bayrak’ta bu süreci sizler için araştırıp derlemiş.

Okumak için kaynak:

https://dijilopedi.com/trendyol-magaza-acma-surecinde-nelere-dikkat-edilmeli/

 

RAMAZAN AYI İŞLETMELER İÇİN BİRER FIRSAT MI?

Dünya nüfusunun %23 ‘ünü İslam dinine inanlar oluşturmakta. Ramazan ayına günler kala işletmeler için bu dönemde yeni dinamikler ortaya çıktı. Ramazan’la birlikte birçok tutumumuzda değişikliğe giderken alışveriş alışkanlıklarımızın da değiştiğini söyleyebiliriz. Bu değişen alışkanlıklarla işletmelerin daha dikkatli ve yenilikçi olmaları gerekiyor. İnsanlar için değişim, dönüşüm ayı olarak gördüğüm Ramazan ayını işletmeler içinde birer fırsat ayı olarak nitelendirebilmemiz için işletmelerin kendi dinamiklerinde yeni keşifler yapması gerekli.

Ayrıntılı bilgi edinmek için kaynak

https://digitalage.com.tr/isletmeniz-bu-ramazanda-sinirlarin-otesinde-daha-fazla-kisiye-nasil-ulasabilir/

 

Meta for Business’ın hazırladığı Ramazan Sınır Ötesi İşletme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/business/c/discovery-commerce/ramadan/cross-border-business


 

DİJİTAL TOPLANTILARDA YENİ DÖNEM

Her gün daha farklı haberlere gözümüzü açarak uyanıyoruz. Söz konusu insan olunca her şey mümkün oluyor öyle ki dijitalleşmenin giderek önem kazandığı bu dönemde uzaktan çalışan ekiplerin kaynaşması için dijital toplantılara oyunlar ekleniyor. Yanlış duymadınız evet hem online olarak görüşme yaparken hem de yaratıcı toplantılar gerçekleştirebileceksiniz.

Thursday, oyun katmanı eklediği yeni ürünü Consversations’ı duyurdu.

Ayrıntılar için kaynak

https://webrazzi.com/2022/03/23/thursday-uzaktan-calisan-ekiplerin-kaynasmasi-icin-dijital-toplantilara-oyunlar-ekliyor

 

KADIN SAĞLIĞI ODAKLI ALIFE HEALT 22 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDI

Kadın sağlığını odağına alan girişimlerin yani FemTech sektörünün 2027 yılına kadar 60 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu terim, kadın sağlığı üzerine geliştiren teknolojilerinin tamamını tanımlamak için kullanılıyor. Bu alanda faaliyet gösteren Alife Health, 22 milyon dolar yatırım almayı başardı.

Haberin ayrıntıları için kaynak :

https://webrazzi.com/2022/03/24/kadin-sagligina-odaklanan-alife-health-22-milyon-dolar-yatirim-aldi

 

YARATTIĞI ‘KRİPTO PARA’ DAN ŞİMDİ KORKUYOR

Bitcoin’den sonra en başarılı kripto para olarak kabul edilen Etherum’un yaratıcısı 28 yaşındaki Vitalik Buterin gelecek için endişeli.

Yazının devamı için kaynak : 

https://gazeteoksijen.com/ekonomi/kendi-yarattigi-paradan-korkuyor-151509

 

Haftalık Statista Bilgileri

Güvensiz Su, Felaketlerden ve Çatışmalardan Daha Fazla İnsanı Öldürüyor

https://www.statista.com/chart/17445/global-access-to-safe-drinking-water/

ABD gayri safi milli hasıla (Salgın En çok Kazanç Sağlayan Firmalar)

https://www.statista.com/chart/22068/change-in-wealth-of-billionaires-during-pandemic/

 

Podcast Önerileri

Didik Didik Freud

Zihnin Kıvrımları

Nereden Başlasam

 

Kitap Önerileri

Dört Anlaşma

Sıradan kişisel gelişim kitaplarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini düşündüğüm harika bir kitap.

Kitabı okuduktan sonra kendinizle yaptığınız dört anlaşma’yı uygularsanız hayatınızın nasıl değiştiğine tanıklık edeceksiniz. Don Miguel Ruiz’in bütün kitaplarına bayılan biri olarak söylüyorum ki bu kitabı mutlaka alın koyun.

Zengin Baba Yoksul Baba

Zengin olma yolunda nasıl adımlar atılması gerektiğini anlatan bunu yaparken de fakir kalmanın tamamen bizden kaynaklandığını anlatan şahane bir kitap. Aslında bununla beraber size zenginlik kavramını da sorgulatırken girişimcilik eko sisteminde var olabilmek için yapmanız gerekenler hakkında da kısa kısa tiyolar veriyor.

Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Bazı insanların neden daha başarılı olduğunu başarının gerçek hikayesiyle yazılmış harika bir kitap.

 

Film Önerisi

Stajyer

Eğlenceli olmasının yanı sıra ‘sıcak’ hissettiren film. Özellikle yetkinlik kıtlığı terimi iş dünyasında dönüm dururken kendi iş yapış şekillerimize farklı bir bakış açısı sunan akıl açıcı bir film.

The Adam Project

İzlerken keyif veren ‘çerezlik’ dediğimiz türden bir film. Yeni nesil zamanda yolculuk serisi sanki. Fütürizme meraklı iseniz ve birazda kuantum fiziği severseniz klasik bir amarikan filmine hazır olun. Aşk, macera, duygusallık ve mutlu son.

  

Dizi Önerisi

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Eğer ki kitabını okuduktan sonra diziyi izlerseniz muhtemelen çok beğenmeyebilirsiniz. Dizi tamamen dönem dizisi edasıyla çok iyi kurgulanmış. Dekorasyon, kıyafetler, saçlar gerçekten ‘Türk yapımları’ için ilerleme göstermiş diyebilirim. Hazal Kaya’nın oyunculuğu çok tartışılsa da açıkçası ondaki doğallığı seviyorum.  Selahattin Paşalı’yı zaten çok severek takip ediyorum bence bu projeyle kendini bir adım daha öne çıkarmış oldu. Dizinin beğenmediğim tek yanı kitaptaki Osmanlı’dan Türkiye’ye geçişin çok keskin değil de çok kırılgan bir yapıda geçiş olduğu çok güzel anlatılmıştı. Dizide de sanırım bu geçişi izlemek istedim.

DERLEYEN : SELİN KAR

 

14-19 Mart Haberleri

BU ÜLKELERDE ÇALIŞIYORSANIZ KADIN YÖNETİCİ OLMA OLASILIĞINIZ DAHA YÜKSEK

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayınlanan verilere göre kadın patronların en yüksek olduğu yer Batı Afrika’da yer alan Togo Cumhuriyeti. Listeyi sırayla Nijerya, Ürdün takip etmekte. Togo 2017 yılında tüm yönetim pozisyonlarının yüzde 70’inden fazlasının kadınlar tarafından oluşmasıyla listede ilk sırada yer aldı. 2016-2020 yılları arasında rakamları bildiren ülkelerden sadece 13 ülkenin liderlik pozisyonlarında cinsiyet eşitliğini sağladığı görülüyor. Bu rakam ne yazık ki hala toplumsal cinsiyet eşitliğinin günümüzde sağlanmadığını açık bir biçimde gösteriyor. Avrupa’ya baktığımızda, yüzde 50,5 oranıyla Belarus en üst sırada yer alıyor. Genel olarak baktığımızda, Doğu Avrupa ülkeleri ve Eski Sovyet Cumhuriyetleri, Afrika ve Karayip ülkeleri sıralamada en yüksek puanları alıyor.

ILO, kadınların en çok insan kaynakları, yönetim, finans, pazarlama veya halka ilişkiler alanlarında yönetici pozisyonunda olduklarını belirtiyor.

Günümüzde devam eden, tüm toplumlarda, çalışan ve özellikle yönetici pozisyonlarda çalışmayı hedefleyen kadınlar hala pek çok engelle karşı karşıya. Kadın yöneticiler kariyerlerinde karşılaştıkları engellerle baş etmek için öncelikle kararlı, tutarlı ve hırslı olmak zorunda. Ayrıca kadın girişimciliğini özendirecek ve destekleyecek politikalarda kadın girişimcilerin örgütlenme yeterliliklerine yer verilmesi, bu konuda oluşturulan sosyal ağların desteklenmesi çok önemlidir.

Kaynak

https://www.statista.com/chart/3132/where-are-women-most-likely-to-be-your-bos/

ÇALIŞANLAR IRKÇILIKLA MÜCADELE İÇİN ŞİRKETLERDEN DAHA FAZLASINI TALEP EDİYOR

ADİDAS VE ESTEE LAUDER, IRKSAL ADALETSİZLİĞE YANITSIZ KALDIĞI İÇİN ELEŞTİRİLDİ

2022 yılında ırkçılığın hala sorun halinde olması insanlık için çok üzücü olsa da dünyaca ünlü markaların kendi bünyesinde çalıştırdıkları insanların ırk seçimi yapması haberlerini hala okuyoruz. Spor giyim devi Adidas geçen hafta sosyal medyada yayınladığı bir yayında ırkçılığı kınadıktan sonra çalışanlar şirketin kınayacak durumda olmadığından şikayetçi oldu. Adidas’ın yönetici ekibi ve yönetim kurulu şirketin sık sık siyahi müşterilere bakmasına rağmen çalışan sayısı için aynı özveriyi göstermediğinden çalışanlar ayaklandı. Adidas çalışanların isyanına karşılık yaptığı açıklamada önümüzdeki dört yıl içinde siyahi topluluklara 20 milyon dolar ayırmanın ve siyahi insanları işe almaya söz verdi.

Benzer bir direnişte kozmetik devi Estée Laduder çalışanlarından geldi. Şirket başkanından yanıt gecikemeyerek ırksal adalet kuruluşlarına 10 milyon dolar bağış sözü geldi.

GEN-Z’LER SOSYAL KONULARA ÇOK DAHA DUYARLI

Millennials ve Gen-Z dediğimiz kuşak hedef tüketici haline geldiği için markaların ve kurumların sosyal konularda çok daha duyarlı hale gelmesi gerekti. Çalışanların ve tüketicilerin birlikten güç doğduğunu fark eden ve teknolojinin bizlere sunduğu organize olma fırsatını kullanan bilinçli bir topluluk yarattığını görmemiz gerekiyor. Toplumun farkındalığının artarak birlik olma psikolojisinin, markaların gerek işçiye verilen değerde gerekse sosyal konularda iki kat daha temkinli davranması gerektiğini belirtelim.

Kaynak

https://www.morningbrew.com/daily/stories/2020/06/09/employees-demand-companies-fight-racism

PANDEMİ İLE HANGİ KÜRESEL RİSKLER KÖTÜLEŞTİ?

Her yıl, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), dünya için tehdit oluşturan en önemli riskleri bir analiz ederek Küresel Riskler Raporunu yayınlıyor.

Raporda, çeşitli kuruluş ve bölgelerde ankete katılan yaklaşık 1000 liderin verileri yer alıyor.

Bu yılki raporda, katılımcılara pandeminin başlamasından bu yana hangi küresel risklerin daha da kötüleştiği soruldu.

Detaylı bilgi ve raporlar için

https://www.visualcapitalist.com/which-global-risks-have-gotten-worsen-since-the-pandemic/

AMAZON, PİNTEREST GİBİ ŞİRKETLERİN PANDEMİ SIÇRAMASI SONA ERDİ

Covid salgınının yavaşlaması ve insanların tekrardan sosyal yaşama dönmesiyle birlikte Amazon, Pinterest gibi şirketlerde düşüşler meydana geldi. Jeff Bezos dünyanın en zengin insanları listesinde yerini Fransız lüks kralı Bernard Arnault’a kaptırdı.

Haberin ayrıntısı için

https://www.morningbrew.com/daily/stories/2021/08/01/pandemic-boom-times-companies-like-amazon-pinterest

KAHVE DEVİ STARBUCKS CEO’ SU İSTİFA ETTİ, HOWARD SCHULTZ GEÇİCİ PATRON OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Starbucks İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Kevin Johnson şirketin 2022 hissedarlar toplantısından sadece birkaç saat öncesinde ayrılacağını açıkladı. Johnson şirkette 13 yıl çalıştıktan sonra 4 Nisan’da emekli olarak ayrılıyor.

Starbucks’ı otuz yıldır yöneten ve şirketi 11 mağaza, 100 çalışandan dünya çapında 28.000 mağazaya ulaştırarak dünya markası haline getiren Howard Schultz geçici CEO olarak geri dönecek.

1987’den 2018’e kadar Starbucks’ı yöneten Schultz, yaptığı açıklamada Starbucks’a kalıcı olarak geri dönmeyi planlamadığını ancak şirketin bir kez daha dönüşmesi gereken bir noktada olduğunu belirtti.

DÜNYA’YA AÇILAN BAŞARI HİKAYESİ: HOWARD SCHULTZ

Başarının anahtarını kendi azmiyle yakalayan Howard Schultz tüm girişimcilerin veya girişim adaylarının yakından takibe almasını önerdiğim bir girişimci. Fakir bir ailenin en büyük çocuğu olarak Brooklyn’de dünyaya gelen Schultz okul masraflarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için hep bir şekilde çalışmıştır. Michangen Üniversitesin’den mezun olduktan hemen sonra iş hayatına atılarak ufak tefek iş deneyimleri yaşamıştır. Hayatının dönüm noktası çalıştığı firmanın Starbucks adında küçük bir şirketin yüksek miktarda filtre kahve araç gereçleri vermesi Schultz’un dikkatini çeker. Hayallerini gerçekleştirmek için firmayla tanışmaya gider.

Bugün dünyada kendi alanında bir dev haline gelen Starbucks böyle kurulmuştur. Schultz her seferinde kendisi için değerli olanın öncelikle reklam ya da satış değil, müşteriler ve çalışanlar olduğunu söyler. Bugün Starbucks 65 ülkede 21.000 in üzerinde mağazasıyla, kahve satın alınması ve kavrulmasında dünyanın bir numaralı şirketidir.

Girişimcilerin Schultz’dan Pazar motivasyonu ve ilham alması için buraya bir içerik bırakıyorum

https://www.youtube.com/watch?v=Bn9lootu5Dk&t=117s

Kaynak, detaylı bilgi için

https://www.npr.org/2022/03/16/1086861186/starbucks-ceo-is-stepping-down-howard-schultz-returning-as-interim-boss

TİKTOK 75. CANNES FİLM FESTİVALİNİN RESMİ SPONSORLARI ARASINA GİRDİ

Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenecek olan en prestijli film festivali iki yılın ardından yeniden gerçekleşirken festivalin bu seneki resmi sponsorları arasına TikTok da eklendi.

#TikTokShortFilms adı altında yeni yarışmaya yer açarak TikTok üzerinden yaratılan 30 saniye ile 3 dakika arası süren kısa filmler de yer alacak. Pazarda yeni olmasına rağmen inanılmaz bir ivme kazanarak 4 büyük sosyal medya platformunu (Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin) zorlar hale geldi.

TikTok’un bu hızla yükselişini ve kullanıcı kitlesinin tüketime meyilli olmasını fark eden Cannes Film Festivali TikTok’un resmi sponsoru olmasını başarmış.

Kaynak

https://mediacat.com/cannes-film-festivaline-yeni-sponsor/

INSTAGRAM’DA YENİ DALGA NFT

Meta’nın CEO’su Mark Zuckberg, uzun süredir tartışılan yeni NFT özelliğinin Instagram’a entegre edileceğini doğruladı.

Katıldığı konferansta konuşan Zuckberg, yaptığı açıklamada çok detay vermesede token entegrasyonunun geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Kaynak

https://mediacat.com/nftler-instagrama-geliyor/

HEDEFLERE ULAŞMANIN GİZLİ ANAHTARI

YAPAY ZEKA

Brinks, zırhlı araç filosuyla meşhur 163 yıllık bir güvenlik firması. Bu kadar eski ve köklü bir firma olmasına rağmen yapay zekanın getirdiği nimetleri kullanmadan önce geliri çok da parlak değildi.

Şirket 2020’nin sonbaharında, yapay zeka odaklı bir start-up olan OfferFit ile işbirliği yaparak yapay zeka kullanamaya başladı. Brinks, iki yıldan kısa süre içinde gerçekleştirdiği yöntemle daha çok müşteriye ulaşarak gelirini yüzde 9,5 artırdı.

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimini kullanarak başarıya ulaşan şirket sayısı bugün 100’ü geçmiş durumda. Bambaşka sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, kişiselleştirmeyi kurumsal stratejilerinin merkezine koyuyor.

Dijital pazarlamanın üstünlüğü geleneksel pazarlama sınırlarının çok ötesine geçerek kişiselleştirilmiş müşteri deneyimiyle küçük firmalar büyük firmalara kafa tutar hale geliyor.

Ayrıntılı makale için

https://hbrturkiye.com/dergi/yapay-zeka-caginda-musteri-deneyimin

METAVERSE DÜNYA’DA YENİ NESİL SANAT KOLEKSİYONCULUĞU NEREYE GİDİYOR?

Değer yaratmanın tanımının değiştiği bu günlerde gelişen teknolojiyle birlikte dijital verilerin önem kazanması pek çok sektörü de beraberinde etkiliyor. Bu sektörlerden şüphesiz biri de Sanat piyasası. Blockchain tabanlı pazaryerleri sayesinde artık koleksiyoncu ile sanatçı arasında aracı kurumların kalmaması, bireylerin giderek yok olmasıyla hiç tanık olmadığımız bir boyuta evriliyor.

Teknolojiye direnmek, teknolojiyi reddetmek günümüzde anlamsız hale geldi. Metaverse evrendeki yeni düzende dünyayı görme biçimlerimizden hayali evrenler yaratarak bu evrenlerdeki alanlarımıza yatırım yapmayı tercih eder hale dönüştük. Bu evrimi sanat piyasası açısından takip etmek çok heyecanlı gözüküyor.

Detaylı bilgi için

https://hbrturkiye.com/blog/metaverse-sanat-konosorlugunun-sonu-ve-yeni-nesil-sanat-koleksiyonculugu

Metaverse hakkında yazımızı okumak için göz atabilirsiniz

https://pazarlamakolog.com/2022/03/07/hos-geldin-metakaos/

SNOPP DOGG’UN NFT PLAK ŞİRKETİ, APPLE MUSİC ve SPOTİFY DAHİL OLMAK ÜZERE MÜZİK SEKTÖRÜNÜ NASIL DEĞİŞTİRİYOR?

NFT topluluğunun gözde sanatçılarından Snoop Dogg, müzik ve yapımcılık kariyerini web3 alanına taşımaya kararlı gözüküyor. Ünlü sanatçı yeni aldığı plak şirketinden çıkan albümlerini, Apple Music ve Spotify gibi müzik yayın platformlarından kaldırarak ilk büyük hamlesini gerçekleştirdi. Önümüzdeki günlerde sanatçının yapacağı projelerde de Metaverse’ün odağında gerçekleşmesi bekleniyor.

Snoop Dog’un attığı bu adımlar, bizlere müzik piyasasının yakın gelecekte nasıl şekilleneceği hakkında ipuçları vermeyi başardı.

Kaynak

https://webrazzi.com/2022/03/17/snoop-dogg-un-nft-plak-sirketi-hamlesi-muzik-produksiyonunu-nasil-degistiriyor

DÜNYA 5G İLE BİR DEĞİŞİM DAHA GEÇİRECEK, İŞ YAPMA ŞEKLİMİZ NASIL ETKİLENECEK?

Her on yılda bir yeni yeni nesil iletişim teknolojisiyle karşı karşıya kalıyoruz. Birçoğumuz 2G telefonları ve yaklaşık 10 yıl sonra 3G’yi, ardından 4G’yi hatırlıyoruz. Şimdi hem tüketici hem de kurumsal düzeyde iletişim teknolojisini kullanma ve düşünme biçimimizde çığır açacak 5G’nin piyasaya sürülmesini izliyoruz.

Herkes 5G beraberinde ne getirecek ne götürecek, nasıl olacak bunu konuşuyor. Ne alır ne götürür bilmem ama inanılmaz bir pazar hareketliliği getireceğini söyleyebilirim. Fiber teknolojisi tüm dünyayı domine ederken, elektromanyetik kirlilik giderek artıyor mu gerçekten?

Tüm dünyadaki dengeleri altüst edebilecek güce sahip 5G’yi sorguluyoruz bu hafta. MIT Technology Review’ın hazırladığı alanında uzman kişilerin konuştuğu yayını linkte bulabilirsiniz.

https://www.technologyreview.com/2022/03/14/1046795/5g-will-change-how-we-think-about-communication/

PROFESYONEL MUTFAKLARDA ROBOTLAR İŞ BAŞINDA

2016 yılında Los Angeles’ta kurulan Miso Robotics bugün birçok markanın gözdesi haline gelmeye başladı. Şirket aşçı ve şeflere mutfaklarda destek olacak yapay zeka tabanlı robotlar geliştiriyor. Şirketin geliştirdiği Flippy ismindeki robotu; ekmek ve hamburger köftesini ızgaraya koyuyor, pişme sürelerini takip ediyor bununla da kalmayıp hamburgere eklenecek peynir ve diğer malzemelerin zamanları gelince aşçıları uyarıyor.

İleride yapay zekanın birçok iş kolunda insanların yerini alması beklenirken, Miso’nun misyonundaysa insan çalışanlarının yerini almak olmadığını, insanlara yardımcı olacak asistanlar geliştirmeyi amaçladıkları belirtilsede bu konu bir hayli tartışılacak görünüyor.

Miso hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için

https://misorobotics.com

Kaynak

https://waxinvest.com/projects/miso-robotics/?utm_source=rgamisolandingpage&utm_medium=partnership47_03-17b&tnames=partnership47_03-17b

GOOGLE, UNIVERSAL ANALYTICS SÜRÜMÜNE VEDA EDİYOR

UNIVERSAL ANALYTICS 1 TEMMUZ 2023’TE OPERASYONUNU DURDURACAK

Google Analytics ürün yönetimi direktörü Russel Ketchum, yazdığı blog gönderisinde Universal Analytics sürümüne veda ettiğini açıkladı. Şirket 1 Temmuz 2023’te operasyonunu durduracak. Pazarlama ekiplerinin bir an önce Google Analytics 4 sürümüne geçmesi, platformu anlamaları ve ölçümlenme açısından doğru kurgular geliştirmesi için önemli.

Detaylı kaynak

https://webrazzi.com/2022/03/17/google-universal-analytics-surumune-veda-ediyor

REENA NİNAN’IN EV SAHİPLİĞİNDE EKONOMİK GÜÇLENME YOLUYLA DEĞİŞİM YARATAN KADINLARLA İLGİLİ BİR DIŞ POLİTİKA PODCASTİ

https://foreignpolicy.com/podcasts/hidden-economics-of-remarkable-women-hero/

ULUSLARARASI FİNANS KURULUŞLARINDAN UKRAYNA-RUSYA UYARISI

Ukrayna-Rusya savaşının tüm küresel ekonomiyi daha yavaş büyüme, ticaret kesintileri ve daha yüksek enflasyon yoluyla etkileyeceği konusunda uyardı.

Detaylı kaynak

https://gazeteoksijen.com/ekonomi/uluslararasi-finans-kuruluslarindan-ukrayna-ile-rusya-savasina-iliskin-ortak-aciklama-151175

NESİLLERE GÖRE MİLYARDER SIRALAMASI

Jenerasyon farkının düşünce ve iş yapma biçimlerinin de birbirinden farklı olduğu ortada. Visual Capitalist’te yer alan Dünya Milyarderleri’nin kuşaklar ve kafa işleyiş biçimlerinin işleme şekli grafik haline getirilmiş.

 Grafiği buradan inceleyebilirsiniz

https://www.visualcapitalist.com/the-worlds-billionaires-by-generation/

ENFLASYON GERÇEKLERİ

Türkiye’de yaşıyorsak veya yaşamıyorsak bile üreticinin hatta tüketicinin bilmesi gereken meşhur kavram Enflasyon!

Bugünlerde üreticiden tüketiciye; tedarikçiden imalatçısına herkesi etkileyen, dilden düşmeye enflasyon. Enflasyon nedir, neden bu kadar umursuyoruz?

Sadece ayakkabı, ekmek gibi bir dizi ögenin arz talebi gibi düşünmeyin. Birçok değerin mal koleksiyonundan etkili bir şekilde fiyatlardaki değişimin ölçüsü aynı zamanda.

Bir işe girişmek için işletme okumanıza gerek yok belki ama enflasyonu bilmenizin gerekli olduğunu düşünüyorum. O halde gelin Enflasyonu Parçalayalım!

Bu videodan sonra kafanızdaki soru işaretlerinin cevabını bulacağınızı tahmin ediyorum

https://www.youtube.com/watch?v=AErS1eyHzzw

MİGROS’TAN KADIN GİRİŞİMCİLERE BÜYÜK DESTEK

Migros ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliğinde gerçekleşen kadın girişimciler için yeni bir projeye adım atıldı.

‘Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı’ kampına katılan kadın üreticilerin ürünleri Migros mağazalarında tüketicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Her geçen gün kadın girişimcilere destek giderek artıyor.

Ülkemizde 2007’de 75 bin olan kadın girişimci sayısının bugünlerde 150 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Hibe ve desteklerin yanı sıra dijital teknolojilerin gücünden faydalanan girişimciler üretimlerini daha üst seviyelere taşıyor.

Geleneksel ticaretin yanısıra e-ticarete önem veren kadın girişimciler daha büyük pazarlara açılarak gelirlerini ikiye katlıyorlar.

E-ticaret hakkında daha fazla bilgi ve detay için göz atabilirsiniz

https://pazarlamakolog.com/2022/03/07/e-ticaret-nedir/

Kaynak

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/perakende/migros-kadin-girisimcilerin-urunlerini-magazalarinda-satisa-sunuyor/671600

GETİR SON ALDIĞI YATIRIMLA TÜRKİYE’NİN 2. DECACORNU OLDU!

Getir, son yatırım turunda aldığı 768 milyon dolar yatırımla 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Geçen yıl mart ayında unicorn unvanını alan Getir, dünyadaki unicorn şirketler arasında 36. sıraya yükselirken, Avrupa’daki unicorn şirketler listesinde 4. Sıraya taşınmıştı.

Unicorn Şirket nedir?

Girişimcilik dünyasında sıkça kullanılan ‘unicorn’ en az bir milyar dolar değerlemeye ulaşan şirketler için kullanılırken ‘decacorn’ ise 10 milyar dolar seviyesine ulaşan girişimler için kullanılır.

Kaynak

https://webrazzi.com/2022/03/17/768-milyon-dolar-yatirim-alan-getir-118-milyar-dolar-degerleme-ile-decacorn-oldu

YEMEKSEPETİ, KARBON AYAK İZİNİ DENGELEDİ

Geleceği tüketmeden planlar yapabilmek için bugünü bilinçli, kaliteyi artırarak yaşamak için sürdürülebilirliğin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Küresel bir görev olan sürdürülebilirlik, balon kavram olmaktan çıkıp her markanın bu bilinç etrafında stratejilerini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. Öyle ki Türkiye’nin en çok yatırım alan şirketlerinden biri olan Yemeksepeti’de sürdürülebilirlik adına karbon ayak izini oluşturduğu iki ormanla dengeledi.Yemeksepeti’nin bu hareketi tüm kurum ve kuruluşlarına adeta bir çağrı niteliği taşıyor. Firma yaptığı, karbon ayak dengeleme süreçlerini de yakından duyuracağı büyük çaplı bir iletişim çalışması ile anlatacak.

Kaynak

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/e-ticaret/yemeksepeti-karbon-ayak-izini-dengeledi/671551

MARKALARIMIZDA KURUMSAL MUTLULUĞU NASIL SAĞLARIZ?

Mutluluk aslında bir performans ölçütüdür. Yaşamın KPI’idir. Mutluluk bizim için önemli olan şeylerin iyi gittiğini gösteren bir göstergedir. Mutluluğun birçok şeyle ilgisi olduğu gibi kurumsal hayatımızla da ilgisi olduğu aşikardır. Markanın gelişip büyümesinin arka planında aslında mutlu çalışanlar yatmaktadır. Peki bu mutlu çalışanların ve huzurlu bir iş ortamının oluşması için neler yapılabilir?

Dünya’nın en prestijli yayıncılarından biri olan Harvard Business Review Türkiye’nin yayınladığı haberde konuyla ilgili detaya ulaşabilirsiniz.

https://hbrturkiye.com/blog/kurumsal-mutluluk-efsanesi

KİTLENİZİ KAZANMAK İSTİYORSANIZ ‘GÜVEN’ LERİNİ KAZANIN

Çağımızın en zor erdemlerinden biri haline gelen ‘güven’ kazanmaktan ziyade bilinçli inşa edilen bir eylemdir.

Hbr yazarlarından David Horsager’ın yaptığı konuşma esnasında söylediği ‘Asıl mesele iletişim değil, güvendir.’ sözü hepimizin aklında soru işareti yarattı. Müşterilerimizle kurduğumuz iletişimin etkili olabilmesi için aramızda güven oluşturmamız gerekir. Girişimciler olarak ilk hedefimizin güven yaratma olması gerektiğini unutmamalıyız. Bu şekilde fikirlerimizi ortak bir vizyon etrafında harekete geçirebiliriz.

Liderler için Beş Beceri için

https://hbrturkiye.com/blog/bir-izleyici-kitlesini-kazanmak-istiyorsaniz-guvenlerini-kazanmaya-odaklanin

PODCAST ÖNERİLERİ

İş Sanat- Kahverengi Yol Panoları

https://open.spotify.com/show/78BYvMp3sAkmWkB1wEbeCI?si=475d38760a3d475d

Farklı Düşün

https://open.spotify.com/show/3imVa0uYZnmgrqKHj3o8Sq?si=18a0406be5b74787

Mehmet Gürs ile İyi Yemek

https://open.spotify.com/show/0lxYqvY1nAYsBJ4jTA2coG?si=4a38fdbc0dfd490f

Bir Gidene Soralım

https://open.spotify.com/show/1sWgeK2PEab9xBDaUf4UjD?si=638debe4675a4e14

ETKİNLİK

https://www.issanat.com.tr/etkinlik-afisleri-21-sezon

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B