fbpx

İndirim günleri yaklaşırken e-ticaret markaları Kasım ayına nasıl hazırlanmalı?

Tüm dünyada kasım ayı, hızlı tüketim alanında perakende de indirim çılgınlığının yaşandığı,e-ticaret cirolarının hızla arttığı bir ay olarak geçmektedir. Ülkelere göre bu dönem farklı şekillerde isimlendirilse de dünya genelinde bu dönem Black Friday  olarak bilinmektedir. Bu alışveriş gününden tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, USA – Philadelphia’da, bölgede yapılan bir indirim kampanyası sonucu alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle yaşanan kazalar ve ölümler olduğu için bu isim verilmiştir. 


Artık günümüzde ise bugün kasım ayı geneline yayılarak her markanın farklı indirim kampanyaları ile müşterilerine ulaştığı, online pazaryerlerinin ise kendi içinde markaları ile yoğun bir çalışma sonucu kampanyalar yaparak tüketicilerine hizmet verdiği bir hale gelmiştir. Bu sebeple deneyimli markalar bu döneme önden yoğun bir hazırlık yapmaktadır. Öncesinde belki çok dikkat edilmeyen birçok unsur bu dönemde öne çıkar. Bu sebeple eğer black friday kampanyası yaparak yeni müşterilere ulaşmak ya da mevcut müşterilerinizin sepet ortalamasını arttırmak istiyorsanız önceden birçok prosesinizi gözden geçirmeniz gerekir. Başta online pazaryerlerinde mağazası olan markalar mutlaka bu kurumların kampanya stratejilerini anlamalı, kendi operasyonel süreçlerini organize etmeli, doğru marka iletişimi ile tüm iletişim kanallarında yer almalı ve en önemlisi de fiyat politikasını hem kendi maliyetleri açısından hem online pazaryeri komisyonlarını göz önüne alarak doğru yönetmelidir. Türkiye dahil yurtdışında da bu alanda hizmet veren firmaların ve yöneticilerinin deneyim paylaşımlarını göz gönünde bulundurarak aynı zamanda kendi tecrübelerimden de yola çıkarak yapılması gerekenleri başlıklar altında sıralarsam;

1.Web site alt yapınızı güncelleyin

Kampanya dönemlerinde web siteniz daha fazla ziyaretçi çekebilir. Eğer globalde bir iş birlikteliğiniz de varsa mutlaka web site altyapınızı sağlayan kişi ya da kurum ile görüşerek gerekli güncellemeleri yapmasını isteyin. Yoksa web site açılma hızınız yavaşlar, sayfalar arasında gezinme hızı düşerse ya da ödeme ekranında yaşana bilecek aksaklıklar müşteri kaybetmenize yol açabilir.

2.Mobil görünümünüze özen gösterin.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki online alışverişin büyük bir kısmı yeni nesil telefonlar üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple web sitenizin mobildeki görünümü destop ile uyumlu olmalı ve yazılımsal hatalar içermemelidir. Kullanıcı deneyimi açısından bir çok uyumluluk kontrol edilerek gerekli güncellemeler yapılmalıdır.

3.Müşteri datanıza önceden bilgi verin.

Hem e bültenlerinizle hem de dijitalde önemli yeri olan müşteri iletişim kanallarınız sosyal medya hesaplarınızda kampanya yapacağınız tarihi ve kampanya detaylarınızı mutlaka paylaşın.

4.Kampanyalı ürünlerinizi iyi seçin.

Ürünlerinizin tercih edilme durumunu, müşteri ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak, rakiplerinizi de iyi anladığınız ve aynı zamanda kampanya dönemi dışında marka konumlandırmanızı sarsmayacak bir fiyat politikası ile kampanya stratejisi belirlemeyi unutmayın.

5.Reklam stratejinizi belirleyin.

Yeni müşteri kazanımında kampanya dönemlerinde yapılan reklam çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Bu çerçevede müşteri hedef kitlenizle, personalarınıza uygun doğru frekansta iletişim kuracağınız bir strateji belirlemeniz önemlidir. Bunun içinde yine daha önceden sahip olduğunuz dijital ayak izinizin eksikleri için analiz yaptırabilir, bu analiz sonuçlarına göre gerekli teknik iyileştirmeleri yaptıktan sonra stratejik bütçe planlaması ile dijital reklamlarınızda funnel mantığı ile hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

6.Operasyonel hazırlıklarınızı iyi yapın.

Stok yönetiminiz bu dönemde çok önemlidir. Bununla beraber mutlaka paketleme ve lojistik operasyonlarınızı da iyi planlayın. Sizinle beraber sektör bağımsız tüm satıcıların daha fazla sattığını düşünürseniz kargo firmaları ile yaşayabileceğiniz aksaklıkları da önceden ön görerek hareket edebilmeniz önemlidir.

Ekonominin tün dünyada önemli bir sınav verdiği bu günlerde bu vb. kampanya dönemleri iş insanları için bir miktar can suyu olmaktadır. Ancak bununla beraber de dünyanın hızlı üretim ve tüketim mantığı ile küresel ısınmanın altında yaktığı ateşi ateşlediğini unutmamız gerektiğinden lütfen alışveriş yaparken sadece bir ürün indirimde diye değil, o ürüne ihtiyacınız olduğu ve fiyat performansı itibarı ile tercih edilebilir olduğu için almaya özen göstermenizi ve bilinçli bir tüketici olmanızı bu vesile ile ben kendi adıma tavsiye etmek isterim.

Yorum bırak:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B