fbpx

İŞLETMENİZ İÇİN WEB ŞUBELER İNŞA EDİYORUZ

Sadece web sitesi yapmıyoruz, işletmelerinizi dijitalleştiriyoruz ve sizin için web şubeler inşa ediyoruz. Ekibimizle beraber aynı zamanda sizin dijital personelleriniz oluyoruz.

Girişimcilerin yeni nesil iş modellerini anlayabilmesi için önce dijital dünyayı anlaması gerekiyor. Web 2.0 ın hayatımıza soktuğu sosyal medya kavramını artık web 3.0 da real hayata entegrasyonunu ve nesnelerin interneti ile tüketim alışkanlıklarımıza etkisini çok daha hızlı yaşamaya başlayacağız.

Müşterilerinizin her an bir rakibiniz tarafından farklı dijital müşteri iletişim kanalları aracılığı ile alışveriş yaptırılmak üzere teşvik edildiğini biliyor musunuz?

Gerçek zamanlı eski yöntemlerle yapılan ticaret sadece mesai saatlerini kapsarken dijital dünyada yapılan ticaret 24 saat sürmektedir. Bu nedenle müşterilerinizin yeni dünyadaki tüketim alışkanlıklarını iyi anlamanız ve işinizi buna göre dijitalleştirmeniz önemlidir.

Peki bunu nasıl yapacağız diye soranlara cevabım tabii ki iyi temellendirilmiş bir web sitesi ile olacaktır. Maalesef marka görüşmelerinde karşıma çıkan en büyük problem girişimcinin sanal dünyayı anlamak istememesi oluyor. Bu problemin temeli girişimcilerin dijital dünyayı adı gibi dijital bir ortam, sanal yani yapay işlemlerden oluşan bir ortam sanmasından kaynaklanıyor.

Gerçek dünyada dükkanınızın ışıklarını açmadan oturabiliyor musunuz? Vitrininizi her sezon güncellemeseniz olur mu? Dükkanınızdan içeri giren müşteri ile ilgilenmezseniz, ihtiyacına doğru cevap vermezseniz ay sonunda hiç fatura kesebilir misiniz? İşte dijital olarak yapmamız gereken her bir aksiyonunda aslında gerçek dünyada bu işlemlere bir karşılığı var.

Bununla beraber yine girişimcilerle yaptığım görüşmelerde ya da eğitimlerde aldığım en olumsuz sorular ve yorumlar ise;

  1. Bizim web sitesine ihtiyacımız yok sosyal medyada olsak yeter, siz x birim bütçe ile bize ne kadar sürede kaç takipçi kazandırabilirsiniz?
  2. Ne zaman sayfamız 10 Bin – 30 Bin ya da 50 Bin kişi olur. Takipçi satın alsak olmaz mı?
  3. Her yıl web sitesine para mı vereceğiz? O neden ben anlamadım!
  4. Tek sayfa web sitesi yapalım tamam, Google ismimizi yazan bizim hakkımızda birkaç bilgi edinebilsin, telefonlarımıza ulaşsın yeter.

Hadi bu sorulara ben bir de cevaplarımı sizinle paylaşayım.

  1. Web sitesi olmadan verilen reklamlar çok daha az kişiye ulaşacaktır. Aynı zamanda müşteri dönüşümlerinizi raporlayabilmemiz için ya da facebook katalog gibi sosyal medyada daha fazla entegrasyon, satış arttırıcı aksiyon için yine web sitenizin olması gerekir.
  2. Sakın takipçi satın almayın. Facebook, instagram gibi platformların gelir kaynağı reklamlardır. Yapay zeka algoritmasına sahip bu şirketler hemen bu durumu anlar ve siz takipçi satın aldığınızda hesaplarınızın ortalama takipçi profilini değiştiği için reklam verimlilikleriniz düşer boşa para harcamış olursunuz.
  3. Dükkanınız için her ay kira, elektrik, su gibi giderlere para verdiğiniz gibi dijital dükkanınız olan web siteniz içinde alan adı, alan kirası vb dijital eklenti ve çeşitli uygulama güncellemeleri için ödemeleri yıllık olarak yapmanız gerekir. Bununla beraber sürekli değişen dijital dünya yeniliklerine web site alt yapınızın entegrasyonu içinde gerekli düzenlemelerin yapılması için bakım ücreti ödemeniz gerekir.
  4. Tek sayfa web sitesi yapmak kolay ama bu web sitesini yaparken dijital entegrasyonlarınız tam yapılmıyorsa, seo ayarları, meta etiketleri, sosyal medya entegrastonları, Google işletme kurulumu olmayan bir web sitesinin arandığında bulunması maalesef çok zor olacak ya da bulunsa da verimliliği düşük olacaktır.

İşte bu gibi sorunlar yaşamamak için web sitesi yaptırırken aslında gerçek ofisiniz, dükkanınız ya da fabrikanız için nasıl özeniyorsanız aynı şekilde web sitenizin tasarımına, kullanacağınız web site alt yapısına, tercih edeceğiniz dijital pazarlama entegrasyonlarına dikkat etmeniz gerekir.  Sadece sosyal medya da olmak size marka değeri kazandırmaz. Her bir müşteri iletişim kanalınızı farkındalıklı bir şekilde yönetmek için işin ehli partnerler seçin ve sizi bilgilendirmelerine izin verin.

Pazarlamakolog olarak bizi reklam ajanslarından ayıran en büyük özelliğimiz budur. Çalıştığımız işletmeler için dijital dönüşüm partneri oluruz. Süreç odaklı çalışır ve gerek işletme sahibinin gerek personellerin dijital okur yazarlık seviyelerinin gelişmesi için elimizden geleni yaparız.

Yorum bırak:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B