fbpx

Sosyal medya görsellerini tasarlarken nelere dikkat edilmeli?

Sosyal medya platformları, günümüzün reklamcılık dünyasında her geçen gün önemi artan bir pazarlama mecrası haline gelmiştir. Sosyal medyada içeriği fark etmemizi sağlayan en önemli etmen görseldir. Görsel ne kadar dikkat çekici ise etkileşiminiz o kadar fazla olacaktır. Tabii ki bunun yanında görsellerde kullanılacak metinler mutlaka herkes tarafından okunabilir, net ve anlaşılabilir olmalıdır. Ayrıca sosyal medyada kullandığınız görselinizde yazı mümkün olduğunca az olmalıdır. Sosyal medya görsellerinin ardındaki yaratıcı fikrin yanı sıra bu görselleri sunuş şeklimiz de kullandığınız sosyal medya platformunun algoritması için çok önemlidir.

Görsellerin hazırlanması gereken boyutlar sosyal ağların tamamı için birbirinden farklıdır. Son yıllarda sosyal ağlar yavaş yavaş ortak bir noktada buluşmaya başladı. Facebook, Instagram, Linkedin 1080 x 1080 kare görsel paylaşımı yaptırarak işimizi biraz kolaylaştırıyor, fakat Twitter onlardan farklı bir ölçüyle izin veriyor. Bununla beraber her sosyal medya platformunun post paylaşım alanları haricinde farklı paylaşım yapılabilecek ürünleri var. Bunlarında ölçüleri kendi içinde farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle tüm sosyal medya platformlarının ölçülerini bilmemizde fayda var.

Paylaşım yapılacak görsellerin haricinde dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar

Haydi bunlara maddeler halinde bakalım;

  1. Sosyal medyada kullandığınız metinler mutlaka okunaklı ve net olmalı.

Görsellerde kullanılan metinler mutlaka herkes tarafından okunabilir, net ve anlaşılır olmalı. Doğru punto ve doğru font seçimi görselin ilgi çekmesini sağlar.

  • Sosyal medyada kullandığınız görsellerin ölçülerini yayınlanacağı sosyal medya mecrasına göre oluşturun.

Her sosyal medya platformunun, görsel paylaşımları için ölçüleri bulunmaktadır. Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya platformlarının görsel ölçüleri birbirlerinden farklıdır. Görsel hazırlarken bu ölçülere dikkat etmekte fayda var.

  • Sosyal medyada kullandığınız görsellerde bütünlük olmalı.

Marka imajını yansıtması için tasarımlar birbiriyle bağlantılı şekilde oluşturulmalı ve böylelikle profilde bütünlük sağlanmalıdır. Görseller birbiri ile uyumlu olmalı ve markanın kurumsal kimliğini yansıtan template’ler hazırlanmalıdır.

  • Sosyal medyada kullandığınız görsellerde fazla yazı kullanmayın.

Vermek istediğiniz mesaj net, anlaşılır olmalıdır. Bir mesajda ne kadar çok yazı kullanılırsa o iş o kadar karmaşık hale gelir.

  • Sosyal medyada kullandığınız fotoğraflara gerektiğinde müdahale edin.

Oluşturmak istediğiniz etki çerçevesinde, yayınlanacak sosyal medya görsellerine müdahale etmeniz gerekebilir.

Hedef kitlede etki oluşturmak, daha doğrusu hedef kitlenize vermek istediğiniz etkiye göre, görselleri alarak gerek renk gerek fotoğrafın üstündeki farklı şeylerle oynayabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Tasarımlarında Kurumsallık

Grafik tasarımın her alanında olduğu üzere, sosyal medya görselleri de belirli bir çerçevede, belirli kurallara göre olmalı. Sosyal medyada paylaşacağınız fotoğraflar ya da gönderiler, markanızın kurumsal çizgilerini, kurumsal renklerini ve kurumsal imajını kolaylıkla yansıtmalıdır.

Sosyal medya platformları markalarımız için müşterilerimizle iletişim kurduğumuz araçlardır. Bu araçları doğru algı yönetimi çerçevesinde yönlendirmeli ve süreç odaklı bir iletişim dilini seçmeliyiz. Ancak marka imajımızı bu şekilde şekillendirebiliriz. Marka imajınızı şekillendirirken de süreklilik ve sürdürülebilirlik ana konunuz olmalıdır. Kaynaklarınızı doğru yönetmeyi öğrendiğinizde başarı kaçınılmazdır.

Dijital Marketing Content Creator

Aysima ALTAN

Yorum bırak:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B