fbpx

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

İşimi internete nasıl taşırım? İşimi nasıl dijitalleştiririm?

Bir işin dijitalleşmedeki yol haritası için önce bulunduğu sektörün dijitalleşme potansiyeli, işletme sahibinin kaynaklarına, hitap edeceği kitleye ve bölgeye göre belirlenmelidir. Bunun için de müştenin ilgili ürün ya da hizmeti tüketme alışkanlıklarının değişim çizelgesi çıkartılarak, iş yapış şeklinde revizasyonlar belirlenmelidir. Web sitesi mi yaptırmalı, appi mi olmalı, hangi sosyal mecraları nasıl bir strateji ile kullanmalı, ödeme yönetimi sistemi için hangi aracı seçmeli gibi işletmecinin kendine sorması gereken birçok soru vardır. Bunlar üzerine düşünmeden, finansal bir plan yapmadan ve dijitalde alacağınız aksiyonları tüm teknolojik gelişmelere göre sürdürecek iş planını çıkarmadan kesinlikle dijitalde bir yatırım yapmamanızı öneririm. Ancak sizi ve markanızı doğru dijital ayak izi  geleceğe taşıyabilir.

Hangi kamu kurumları ve özel kurumlar girişimciye destek sağlıyor ?

Aslında bu soruya cevap verebilir olmak için siz ne tür bir destek istiyorsunuz önce onu çeşitlendirmek gerekir. Eğer finansal kaynak arayışınız varsa Kosgeb, Tübitak, Avrupa Birliği ve Ticaret Bakanlığının geri ödemeli ya da geri ödemesiz çeşitli dönemlere ve belirli kriterlere göre değişen destek programları var. İlgili kurumların web sayfalarını ziyaret ederek detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca üniversitelerin, odaların, derneklerin ya da belediyelerin kuluçka merkezlerinin veya teknoloji transfer ofislerinin yaptığı yarışmalar oluyor. Aynı zamanda belirli markaların çeşitli ödül programları olabiliyor. Etohum, Fongogo, İmece gibi çeşitli kitle fonlama araçlarının ekosistemine uygun bir iş fikriniz varsa bu gibi topluluklardan yararlanabilirsiniz. Yine melek yatırımcılık fonlarının kendi yatırımcı portföyüne göre başvuru yaparak işiniz için birçok konuda destek alabilirsiniz.

Düşük sermaye ile hangi işler yapılabilir ?

Sermayenin büyüklük oranı ya da küçüklük oranı aslında kişiden kişiye değişir. Acaba ne kadar küçük bir sermayeniz var? Bununla beraber yapılacak işin sektörüne göre de istenilen iş hacmine bağlı olarak yine yapılabilecek işler çeşitlendirilir. Girişimcinin tam olarak yaşamak istediği deneyim ne buna bakması gerekir. Kişinin sadece para kazanmayı düşünmekten ziyade yaşanacak deneyimlerden öğrenilecek iyi ya da kötü kazanımları yönetecek motivasyona sahip olup olmadığını düşünmesi gerekir. Girişimciler düşük sermaye ile hangi işler kısa sürede çok para kazandırır diye düşünüyor ama buna cevap verebilmek için falcı ya da kahin olmak gerekir. Girişimci asıl 'ben hangi işi yaparak başarılı olabilirim?’ Sorusunu kendine sormalıdır. Kişiye göre düşük sermaye ile yapılabilecek ve tatmin oluşturacak iş modelleri değişecektir.

E ticarette en çok ne satar?

İstatistikler gösteriyorki insanlar en çok anne-bebek ürünlerini ve kişisel bakım ürünlerini internetten alıyor. Bununla beraber insanlar kargo bedeli az tutan, sepet ortalaması günümüz şartlarında maksimum 10$ yaklaşık 100TL olan ürünleri internetten almayı tercih ediyorlar.

E-ticaret için başlangıç sermayesi en az ne kadar olmalı ?

E ticaret aslında göründüğü gibi maliyetsiz, zaman emeği düşük bir iş değildir. Birçok operasyonel kolaylığı olduğu gibi aynı zamanda ekstra detay barındırmaktadır. Gün geçtikçe de hem maliyeti hemde operasyonel detayı artan bir iş modeli olmaktadır. Tüm girişimlerin bilinirlik, tutundurma ve yeni müşteri kazanımı için para harcaması gerekir. Her zaman satacağınız ürün ya da hizmete ve bunların kalitesine göre bu tutar değişecektir ama bir yıllık maliyet minimum 15 000 $ - 150 000 TL olarak düşünülebilir. 

Ne zaman girişimci olunur? Girişimciliğin bir yaşı var mıdır?

Bana göre girişimcilik risk alma kapasitenize göre değişken yaş aralıklarında deneyimlenebilir. Ancak genç yaşlarda, kişinin sorumluluk kat sayısı artmadan yaşanması daha kolay olacaktır.

İyi bir iş fikrim var ama kurumsaldaki işimden ayrılıp girişimci olmak için aksiyon alamıyorum, ne yapmalıyım?

Sahip olduğunuz sorumluluklara ve riske atabileceğiniz sermaye yatırımına göre alacağınız bu karar değişecektir. Ancak işinizden ayrılmadan yapmak istediğiniz işi deneyimleyebileceğiniz bir iş modeli oluşturmanızı tavsiye ederim en azından işi kurma ve sistem planlaması, aksiyon oluşumları, tecrübe aşamalarında geçinmeniz için gerekli olan finansal ihtiyacı düşünmeden bu deneyimi yaşama imkanınız olabilir.

İyi bir iş fikrim var ama pazarlama stratejimiz konusunda net değiliz. Nerden başlamalıyız?

Nasıl pazarlanacağını bununla beraber alacağınız tüm aksiyonların nasıl satışa döndüreceğinizi oturtmadan, iş fikrinizin iyi olduğuna karar veremezsiniz. Satılabilecek iş fikri iyidir. Bir iş fikrinin satılıp satılamayacağı ise ortaya konulacak pazarlama planı ile karar verilir. Mutlaka önce hizmet ya da ürününüzün nasıl satışa döneceği, satışa dönmesi için alınacak aksiyonların pazarlama maliyetleri neler belirlemeli ve bu bedelin ürün fiyatına etkisi ile rakiplerinize göre rekabet edip edemeyeceğinizi ön görmelisiniz.

Tübitak ve Kosgeb destekleri mi yoksa kuluçka merkezlerinden yatırım almak mı daha mantıklı?

Tübitak ve Kosgeb gibi kurumlar önce sizin para harcamanızı sonra bu para ile aldığınız aksiyonları ispatlamanızı bekler. Buna göre de eğer projeniz gerekli kurullardan geçerse size ödeme yapar . Yani iş fikri aşamasında olan girişimler için bu gibi kurumlar pek yararlı olmayacaktır. Ancak kuluçka merkezleri, fonlama kuruluşları iş fikri olan girişimci adayları için daha doğru yerler olabilir.

Yatırım bulmak için ne yapmalıyım?

İstediğiniz yatırımın bedeline ve iş fikrinizin potansiyeline göre bu durum değişir. Kişisel fikrim önce işinize aşık olmamalısınız. Doğru iş ve aksiyon planını masaya koyabilmelisiniz. Yeniliklere açık olmalı, değişikliklere çabuk ayak uydurmalısınız. Krizleri yönetebilmelisiniz. İnançlı ve istekli, çalışkan olmalısınız. Motivasyonunuz hep yüksek olmalı. Bunları olmakla kalmamalı bir de bunların sizde olduğuna yatırımcınızı ikna edebilir olmalısınız.

Yatırımcılar karlılığa mı yoksa ciroya mı bakar?

Bu iki kavramla sınırlamak yanlış olur. Pazarın büyüklüğü, aylık büyüme oranları, müşteri edinme maliyetleri ya da işin sürdürülebilirlik kapasitesi gibi unsurlar ve bu konu başlıkları altında gelecek sorulara verdiğiniz cevaplar mevcut ciro ya da karlılığınızı önemsiz kılabilir.

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

İhtiyacınız olan web sitesinin özelliklerini çok iyi belirlemelisiniz. Doğru dijital uyumluluk için web sitenizi yaptıracağınız kişi ile aynı dili konuşabilmeniz çok önemli. Buna göre doğru alt yapı seçimi yapmalısınız. Ayrıca teknik olarak seçtiğiniz hosting alt yapısı, domain sağlayıcınız, ssl sertifikası, kullanılan temanın güncelliği gibi diğer detaylar da yine bilmeniz gereken sadece birkaç konu başlığıdır.

Her markanın sosyal medyada olması gerekir mi?

Buna hangi sosyal medya kanalında ne amaçla olacağınıza göre cevap verilebilir. Marka bilinirliği, marka imajı ve itibarı oluşturacağınız sektörel içerikler ve tüketicinizin bunu takip etme isteğine göre yavaş yavaş oluşacaktır. Moda, kozmetik, gıda, sağlık gibi sektörlerde hızla sosyal medyada bırakılan izler artarken inşaat, gayrimenkul gibi alanlarda bu durum daha yavaş ilerlemektedir.

Influencer marketing nedir?

Kişi markaları ile kurum markalarının iş birlikteliğini sağlayan, ürün ya da hizmet için tanınır kişi referansı oluşturan yeni nesil bir iş modelidir.

PAZİYO'yu neden tercih etmeliyim?

PAZİTO sizin için bir dijital ajan gibi çalışır. Rakip analizi yapar ve en verimli şekilde paranızın harcanmasını sağlar. Doğru müşteriye en kısa sürede ulaşırsınız. Gerçek ve hedef personanıza uygun doğru takipçi kitlenizi oluşturursunuz.

PAZİTO nasıl çalışır?

PAZİTO dijital medya reklam bütçenizi stratejik olarak yönetmeyi sağlayan bir yapay zeka asistandır. Giriş kaydınızı yaptıktan sonra web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızın bilgisini sisteme yükledikten sonra 24 saat içinde size ücretsiz marka analizini mail olarak iletir. Arkasından müşteri hizmetlerimiz size ulaşır ve ihtiyacınız olan strateji planını sizinle paylaşır. Bu aşamada satın alım yapacağınız paketlere göre hizmet alımınız devam eder.

PAZİTO ile çalışmak için ne kadarlık bir reklam bütçesine sahip olmalıyım?
Meta Grubu için (instagram, Facebook) ilk başta  marka bilinirliği ve takipçi reklamı minimum bir aylık iki farklı reklam seti olarak oluşturulur. 
Minimum bir reklam seti için en az bir ay performans izlemesi yapılmalıdır. Bu senaryoda minimum 1500 TL /aylık - 50 TL /günlük şeklinde meta grubuna ödeyeceğiniz ücrettir. 
 
Google reklam bütçesi için ise işletmenin sektörüne ve sahip olduğu daha önceki dijital ayak izine göre çok çeşitli önceliklendirilebilecek reklam setleri önerisi çıkabilir. Minimum maliyetle bulunduğunuz bölgede konum reklamı çıkılabilir. Bunun dönüşümü maksimum performans reklamı ya da smart reklam gibi diğer alanlarla desteklenmelidir. Minimum reklam bütçesi aylık 1000TL dir.
PAZİTO dan hizmet almak istediğimde paket fiyatları neye göre belirlenir?
Öncelikle dijital ayak izinizdeki eksikler tamamlanmalı ve güncellemeler yapılmalıdır. Bu güncellemeler markanızın sektörü ve sahip olduğunuz dijital varlıklarınızın sayısına göre değişmektedir. Dijital ayak iziniz düzeltildikten ve gerekli dijital varlıklar birbirine entegre edildikten sonra dijital medya reklam bütçenizin yönetilmesi için hizmet alımı yapabilirsiniz.
Müşteri temsilcilerimiz size bu konuda siz ücretsiz hesap açılışınızı yaptıktan sonra yardımcı olacaktır. Hizmetlerimizin fiyat listesi için lütfen tıklayın.
Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B