fbpx
Züber Markasının Reklamı Neden Yayından Kaldırıldı

Züber Markasının Reklamı Neden Yayından Kaldırıldı?

Züber, sağlıklı atıştırmalıklar kategorisinde son dönemde çokça tercih edilen, market raflarında daha sık görmeye başladığımız bir marka. Geçtiğimiz aylarda ise yayınladığı bir reklam içeriğinde “Gerçek Atıştırmalık” sloganıyla öne çıktı. Bu reklamda katkı maddesi ve yapay aroma kullanılmayan ürünlerine dikkat çekmeyi amaçlarken aynı zamanda diğer rakip ürünlere de aslında bolca gönderme yapıyordu. Markanın amacı aslında ürünlerinin ne kadar sağlıklı olduğunu tüketicilere anlatmaya çalışmaktı. Ancak bu reklam, Ülker’in haksız rekabet şikâyeti sonucunda, Ticaret Bakanlığı’nın değerlendirmesinden sonra durduruldu. Bakanlığın reklam filmini durdurmaya yönelik sunduğu sebep ise; bu reklam aracılığı ile tüketicilerin Ülker markasının ürünlerinin “gerçek ve sağlıklı bir atıştırmalık” olmadığına inandırmaya yönelik yanıltıcı bir reklama dönüşmesi olarak açıkladı.

Markalar Reklam İçeriklerinde Rekabet İlkesine Neden ve Nasıl Dikkat Etmeli?

Markalar reklam kampanyalarını tüketicilerine ulaşmak ve tüketicilerini kendi markalarına çekmek için yürütürler. Markaların rakipleri arasından sunduğu değer önerisi/ iç görü sayesinde sıyrılmak, en önemli reklam amaçlarıdır. Ancak markalar bu reklam kampanyalarını oluştururken tüketicilerini doğru bilgilendirmeli ve rakiplerini haksız rekabetten korumak zorundadırlar. Aksi takdirde, yanıltıcı reklamlar hem tüketici güvenini zedeler hem de markalar arası ilişkileri olumsuz etkiler.  Tabii ‘burada yanlış bir bilgilendirme yok ki’ diyebilir bazı okuyucularımız! Siz marka sahibi olsanız, karşı tarafın ürünlerinin sağlıksız olduğunu ya da sizin ürünlerinizin daha sağlıklı olduğunu ispatlayıcı birçok kanıt ile mevcut mahkemeye itiraz edebilir ve reklamınızı yayına almak için hak iddia edebilirsiniz. Ancak sonuç büyük ihtimalle sizin ispatınızdan bağımsız yine aynı olacaktır ve  markanızın yaptığı reklamın içerik bağlamında diğerleri kötü algısı asıl problemdir. Bu rekabet ilkesi gereği maalesef yapılamaz.

Başka Markaların Benzer Şekilde Yayından Kaldırılan Reklamları Var Mı?

Bu örnek bize sizinle paylaşmak istediğimiz başka bir marka olayını hatırlattı. Geçmişte reklam hukuki açıdan sorun teşkil etmese de tüketiciler için birçok reklam kampanyası saldırgan bulunabildi ve bu da istenilenin aksine marka üzerinde negatif bir etki yarattı. Örneğin Pepsi’nin “Taste the Difference” reklam kampanyasını ele alalım.

Pepsi belli bölgeler seçerek buradaki tüketicilere “Blind Taste Test” uygulayarak ambalajsız kutularda kola tadımı yaptırmıştır. Açıkladıkları verilere göre test sonucunda Pepsi’nin daha çok beğenildiği yargısına varılmıştır. Ancak sonrasında hem Coca Cola hem de tüketiciler, tadım testinin taraflı olduğunu ve paylaşılan verilerin yanlış olduğunu ve Pepsi’nin yanıltıcı bir kampanya yürüttüğünü savunmuşlardır. Buradan yola çıkarak şunu diyebiliriz ki; Markalar reklam kampanyalarını yürütürken, reklamların etik ilkelerine dikkat etmelidirler. (Tabi etik kavramını üretim ve proses etiği açısından değil reklam etiği açısından değerlendirilmesi gerektiği önemli bir ayrımdır.)

Markalar ve Reklam Ajansları Nelere Dikkat Etmeli?

Züber markasının reklamına geri dönecek olursak marka, tüketicilerine kendi ürünlerinin ne kadar sağlıklı olduğunu vurgularken, sektördeki diğer markaların sağlıksız olduğu algılanmasına yol açacak bir reklam kampanyasında bulunduğunu göz ardı etmiştir. Bu nedenle markaların rekabet ederken dahi birbirlerine saygılı olmaları ve tüketicileri yanıltmaktan(!) kaçınmaları gerekmektedir. Tabii sektör profesyonelleri burada soracaktır acaba şirket tarafından verilen brief mi hatalıydı yoksa reklam ajansı tarafından sunulan bağlam mı sorgulanmalıydı? Züber’in yaşadığı bu durum diğer markaların ve reklam ajanslarının da benzer hatalara düşmemeleri açısından bir örnek niteliğindedir.

Siz siz olun ve bundan sonra sektörde ayrışmak ve tüketicilerinizin gözüne girmek için yaptığınız reklam kampanyalarınızda rakiplerinizin ayağına basarken daha dikkatli olun 😉

 

Melih Can Karkis – Brand Specialist

Yorum bırak:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dön

ADRES
Kırmızıtoprak Mah. Nilay Sk. No:11/B